ONLINE: Slučka sa uťahuje, útočníkov obkľúčilo 88.000 policajtov

Skoro 90.000 policajtov pátra po dvoch podozrivých, ktorí sú na úteku na severovýchode Francúzska, v meste Dammartin-en-Goele Foto: TASR/AP

Paríž 9. januára (TASR) - Pohyb dvoch hlavných podozrivých z útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorí zatiaľ unikajú polícii, potvrdili dnes v meste Dammartin-en-Goele severne od Paríža.

11:58
Francúzsky premiér Manuel Valls dnes vyhlásil, že "sme vo vojne proti terorizmu, ale nie proti náboženstvu, ani civilizácii". Súčasne avizoval prijatie nových opatrení, ktoré sú nutné ako reakcia na teroristické hrozby. Valls dnes na schôdzke s prefektmi z viacerých francúzskych regiónov uviedol, že vďaka "našej politike sa (vo Francúzsku) nepochybne podarilo predísť (viacerým) atentátom". Dodal, že od roku 2013 sa podarilo zabrániť piatim atentátom. Ubezpečil, že úrady nikdy neignorovali žiadnu hrozbu a "žiadna stopa nedostala prednosť pred inými".

11:36
Agentúra AP informovala, že medzinárodné letisko Charles-de-Gaulle už uzavrelo dve pristávacie dráhy kvôli blízkosti k miestu rukojemníckej drámy. Letisko je od miesta vzdialené len zhruba 11 kilometrov.

11:35
Velenie policajnej operácie sa podľa RTL snaží upokojiť veľmi napätú situáciu, preto aj stiahlo z hliadkovania vrtuľníky, ktoré od začiatku rukojemníckej drámy patrolovali nad dedinou, najmä nad priemyselným areálom. Časť jeho zamestnancov sa podarilo evakuovať, ostatní zostali v objekte.

Dedina Dammartin-en-Goele je de facto obkľúčená policajnými jednotkami, vrátane elitných. Na miesto zásahu velenie polície vyslalo ďalšie posily. Obyvateľom dediny odporučili nevychádzať z domovov, nezdržovať sa blízko okien a zhasnúť svetlá.

11:29
Francúzska polícia nadviazala kontakt s predpokladanými páchateľmi útoku na satirický magazín Charlie Hebdo, ktorí sa aj s jedným rukojemníkom zabarikádovali v tlačiarni v priemyselnom parku v dedine Dammartin-en-Goele v departemente Seine-et-Marne. Informovala o tom rozhlasová stanica RTL, podľa ktorej však Chérif a Said Kouachiovci deklarovali, že sú odhodlaní zomrieť mučeníckou smrťou.

Podozriví z útoku na redakciu Charlie Hebdo v Paríži. Foto: TASR/AP

11:27
Francúzsky prezident Francois Hollande na dnešnej tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že útočníci budú rýchlo postavení pred súd.

„Zvýšili sme náš bezpečnostný plán na najvyššiu úroveň, chcem aby obyvatelia vedeli, že žijú v právnom štáte a všetci spoluobčania sú občanmi republiky a môžu odmietať takýto stigmatizmus. jJ potrebné sa zaoberať čo najväčšou prevenciou takýchto udalostí," uviedol Hollande. "Musíme tiež zaistiť bezpečnosť manifestácií, ktoré spontánne vznikajú, aby mohli prebiehať v dôstojnej atmosfére. Všetci občania sa ich môžu zúčastniť," dodal.

Prezident tiež zdôraznil: "Je našou zodpovednosťou zaistiť bezpečnosť nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni. Mám dôveru v jednanie všetkých úradov, ktoré sa tejto akcie zúčastňujú."

11:00
Polícia celú oblasť uzavrela a povolala ako posily ďalších 1500 príslušníkov. Oblasť, kde prebieha policajná akcia, sa nachádza neďaleko medzinárodného letiska Charles-de-Gaulle. Letisko funguje v normálnom režime, lietadlá však navigujú viac na pristávacie dráhy v južnej časti areálu kvôli policajným vrtuľníkom, uviedla stanica RTL.

Policajné vozidlá sú odparkované vo francúzskom meste Dammartin-en-Goële , severovýchodne od Paríža 9. januára 2015. Foto: TASR/AP

10:26
Hľadaní Chérif a Said Kouachiovci zadržiavajú v meste Dammartin-en-Goele ako rukojemníka najmenej jedného zamestnanca miestnej firmy BTP. Podľa francúzskych médií sa zabarikádovali v tlačiarni CTD, Sky News uviedla, že ide o sklad. Polícia s páchateľmi údajne vyjednáva.

Armádna helikoptéra krúži nad mestom Dammartin-en-Goële , severovýchodne od Paríža 9. januára 2015. Foto: TASR/AP

RTL a denník Le Parisien v súvislosti s tým informovali o dvoch obetiach a asi 20 zranených. Parížska prokuratúra medzitým podľa agentúry Reuters správy o najmenej jednej obeti poprela. Ministerstvo vnútra nebolo bezprostredne schopné uviesť podrobnosti o prípadných obetiach.

Helikoptéra krúži nad mestom Dammartin-en-Goële , severovýchodne od Paríža 9. januára 2015. Foto: TASR/AP

Polícia celú oblasť uzavrela. Nad priemyselných areálom, kde sa rukojemnícka dráma odohráva, prelietavajú policajné helikoptéry. Policajti kontrolujú všetky osobné autá a kamióny a miestnych obyvateľov vyzvali, aby nevychádzali z budov.

10:10
Podozriví vzali ako rukojemníkov niekoľko osôb. Ich počet nie je bezprostredne známy.

Minister vnútra Bernard Cazeneuve nezávisle od týchto medializovaných informácií potvrdil, že v Dammartin-en-Goele prebieha policajná operácia, na ktorej sa zúčastňujú aj zásahové jednotky GIGN a RAID.

Podľa RTL dvojica páchateľov predtým v meste Montagny-Sainte-Félicité v oblasti Oise ukradla auto značky Peugeot, ktorým pred políciou unikala po ceste A2. Niekoľkokrát pritom strieľali na prenasledujúcich policajtov.

Nad mestom Dammartin-en-Goële podľa rozhlasovej stanice France Info prelietava najmenej päť policajných vrtuľníkov. Zamestnanci miestnych firiem dostali príkaz neopúšťať pracovisko po tom, ako dvojica páchateľov zobrala za rukojemníkov údajne najmenej dvoch ľudí - zamestnancov miestnej firmy. Ich zajatiu podľa RTL predchádzala prestrelka, pri ktorej utrpeli ťažké zranenia najmenej dvaja ľudia.

9:54
Utekajú ukradnutým autom
Francúzska polícia sleduje na ceste A2 auto, v ktorom možno unikajú dvaja muži podozriví z útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo.

Podľa agentúry AP odvolávajúcej sa na francúzske bezpečnostné zdroje dvaja podozriví ukradli ďalšie auto a opäť unikajú.

Auto značky Peugeot odcudzili dnes ráno v meste Montagny Sainte Felicité, vzdialenom asi 50 kilometrov severovýchodne od Paríža. Podľa AP bolo pritom vypálených niekoľko striel.

Agentúra Reuters uviedla, že podľa policajných zdrojov bolo niekoľko rán zo strelných zbraní vypálených aj v meste Dammartin-en-Goele, vzdialenom asi 40 km od miesta, kde polícia intenzívne pátra po dvojici predpokladaných páchateľoch. Miesto, kde došlo k streľbe, sa nachádza severovýchodne od Paríža. Bližšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

7:42
Francúzska polícia prehľadávala vo štvrtok zalesnenú oblasť severne od Paríža v rámci pátrania po dvoch bratoch podozrivých zo stredajšieho útoku na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo, informovali podľa agentúry DPA francúzske médiá.

Bezpečnostná operácia a pátranie sa zameriavalo na oblasť blízko mesta Villers-Cotterets zhruba 80 kilometrov severovýchodne od Paríža, uviedlo internetové vydanie novín Libération.

Do rozsiahlej pátracej akcie je po celej krajine zapojených 88.000 policajtov a vojakov, kým ďalších 400 vojakov plánujú podľa ministra vnútra Bernarda Cazeneuvea nasadiť v priebehu dnešného dňa.

Podozriví bratia Chérif Kouachi (32) a Said Kouachi (34) francúzski občania alžírskeho pôvodu narodení v Paríži boli francúzskym úradom známi, pripomína DPA.

Chérifa odsúdili na tri roky väzenia ešte v roku 2008 za napomáhanie pri nábore bojovníkov pre al-Káidu v Iraku. Jeho brat doposiaľ nebol obvinený zo žiadneho trestného činu, tiež bol však pod dohľadom.

Obaja mali okrem toho zákaz vstúpiť na územie USA, informoval denník The New York Times s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej tajnej služby.

Podľa amerických a európskych zdrojov Said strávil niekoľko mesiacov v Jemene, kde mu poskytla výcvik organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.

Rozsah mobilizácie a solidarity po útoku na týždenník demonštrovali vo štvrtok aj fotografie, ktoré sa objavili na internete od jeho radových používateľov. Železničná spoločnosť SNCF prakticky v celej krajine na informačných tabuliach vo vlakoch i na staniciach informácie o smerovaní vlakov strieda s nápisom "Je suis Charlie" (Ja som Charlie), ktorý sa ako hashtag #JeSuisCharlie objavil na sieti Twitter a používa sa prakticky na celom svete na vyjadrenie solidarity s postihnutým týždenníkom.

Takisto sa však objavil hashtag #JesuisAhmed (Ja som Ahmed) na podporu mŕtveho moslimského policajta, ktorého moslimovia považujú za hrdinu. "Ja nie som Charlie. Som Ahmed, mŕtvy policajt. Charlie zosmiešňoval moju vieru a kultúru a ja som zomrel pri bránení jeho práva na to, aby to mohol robiť," uviedol na Twitteri libanonský aktivista Dijáb abú Džahdžáh.

Predpokladaní páchatelia - bratia Said a Chérif Kouachiovci (34- a 32-ročný) - Paríž opustili autom značky Renault Clio. Podľa očitých svedkov majú samopaly typu Kalašnikov a zrejme aj ručné protitankové granátomety. Denník Le Parisien uviedol, že podozriví na čerpacej stanici pri obci Villers-Cotteret ukradli pohonné hmoty a jedlo.

Jeden z útočníkov údajne podstúpil výcvik v Jemene

Jeden z dvojice bratov, ktorí sú podozriví z útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži, navštívil v roku 2011 Jemen, kde podstúpil výcvik s militantmi napojenými na al-Káidu, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na americké a európske zdroje blízke vyšetrovaniu.

Podľa nich Said Kouachi (34) strávil niekoľko mesiacov v Jemene, kde mu poskytla výcvik organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.

V čase, keď Said odišiel do Jemenu, bol jedným z popredných lídrov AQAP Anwar Awlakí - duchovný, narodený v Spojených štátoch. Nie je však známe, či bol Said v kontakte s Awlakím, ktorý zahynul v septembri 2011 pri útoku bezpilotného lietadla. Útok bol všeobecne pripisovaný americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA).

Po Saidovi a jeho bratovi Chérifovi (32) francúzske bezpečnostné zložky stále pátrajú.

policajná hliadka pri obci počas akcie proti dvom ťažko ozbrojeným bratom, ktorí v Paríži zaútočili na redakciu týždenníka Charlie Hebdo a zabili 12 ľudí. Fleury, 8. januára 2015. Foto: TASR/AP

Francúzske médiá informovali, že početné policajné posily dostali rozkaz presunúť sa do Villers-Cotteret, kde boli dvaja podozriví lokalizovaní. Podľa webovej stránky časopisu L'Express tam páchatelia odstavili auto, ktorým unikali z Paríža. Z auta odmontované ŠPZ našla polícia v Paríži.

Polícia stráži aj cesty vedúce do hlavného mesta na východe Parížskej oblasti, čiže oblasť v okolí Porte de Pantin, Porte de Bagnolet a Porte de La Villette.

Podľa niektorých zdrojov sa predpokladaní páchatelia po tom, ako sa z Paríža vydali cestou na Remeš (Reims) a Aisne, znova obrátili smerom na francúzsku metropolu. Polícia tieto informácie nepotvrdila.

Z bezpečnostných dôvodov dnes uzavreli celú štvrť okolo Elyzejského paláca, v ktorom sídli prezident, informovala internetová televízia RTL. Podľa televízie France24 do Elyzejského paláca dnes popoludní zavíta exprezident Jacques Chirac, aby s hlavou štátu rokoval o vzniknutej situácii. Úradujúci prezident Francois Hollande, ktorý po útoku na Charlie Hebdo vyzval na celonárodnú jednotu, dnes dopoludnia v Elyzejskom paláci prijal svojho predchodcu v úrade Nicolasa Sarkozyho.

Francúzska polícia dnes prostredníctvom siete Twitter vyzvala občanov na čo najväčšiu ostražitosť a požiadala ich, ako aj novinárov, aby zverejňovali len oficiálne informácie. Upozornila, že akýkoľvek detail, pravdivý či nepravdivý, môže ohroziť životy policajtov. Vyzvala tieto informácie "nezdieľať, nelajkovať a neopakovať".

Francúzska polícia spustila v stredu večer rozsiahlu pátraciu akciu po páchateľoch útoku na redakciu, ktorý si vyžiadal 12 obetí a 11 zranených.

V noci nadnes polícia zverejnila fotografie predpokladaných páchateľov - bratov Saida a Chérifa Kouachiovcov. Tretí podozrivý, Mourad Hamyd, sa sám prihlásil na polícii v Charleville-Mézieres (departement Ardennes) a je v policajnej väzbe.

Útok na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo, ktorý okrem iných zverejnil karikatúry proroka Mohameda, si v stredu vyžiadal životy 12 ľudí vrátane ôsmich novinárov, medzi ktorými je i šéfredaktor Stéphane Charbonnier a niekoľko renomovaných karikaturistov. O život prišli i dvaja policajti, z toho jeden bol moslim pôvodom z Tuniska, pripomínajú médiá. Ahmada Merabeta po postrelení na ulici, neďaleko sídla redakcie, útočníci usmrtili ranou do hlavy, keď sa im z posledných síl snažil zabrániť v ďalšej streľbe a prosil ich aj o milosť voči sebe samému, informoval na svojej webovej stránke denník Le Figaro.

Útok vyvolal vo Francúzsku šok, strach, obrovskú vlnu solidarity, ale v noci nadnes došlo vo viacerých mestách, napríklad v Mans a Port-la-Nouvelle, aj k útokom na mešity a moslimské modlitebne. Ostreľovanie z ručných zbraní a výbuch granátov si nevyžiadali obete ani zranených. Dnes skoro ráno hlásili explóziu v reštaurácii s rýchlym občerstvením vo francúzskom meste Villefranche-sur-Saône v departemente Rhône. Reštaurácia, ktorá sa špecializovala na kebaby, sa nachádza neďaleko miestnej mešity.

Francúzska rada pre moslimský kult dnes vyzvala moslimov, aby sa zúčastnili na celoštátnych manifestáciách na pamiatku obetí stredajšieho útoku v Paríži, ktoré sa uskutočnia počas nadchádzajúceho víkendu. Svojich aktivistov a priaznivcov o účasť na nich požiadalo aj viacero francúzskych organizácií a združení, ktorých cieľom je bojovať proti rasizmu.

Dnešok je vo Francúzsku dňom štátneho smútku. Presne na poludnie si obyvatelia krajiny pamiatku obetí útoku uctia minútou ticha. Na minútu sa zastaví aj mestská a prímestská doprava v Paríži, informovala dnes spoločnosť RATP, ktorá ju prevádzkuje. V svätyni v známom pútnickom mieste Lurdy sa na pamiatku obetí rozozvučí zvon. Podľa agentúry DPA sa v Národnom zhromaždení uskutoční smútočný obrad. Štátne vlajky na úradoch, školách a štátnych inštitúciách sú v celej krajine na tri dni spustené na pol žrde.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.