Srílanský prezident uznal porážku v prezidentských voľbách

Srílanský exprezident Mahinda Rádžapaksa Foto: TASR/AP

Kolombo 9. januára (TASR) - Srílanský prezident Mahinda Rádžapaksa uznal dnes porážku v prezidentských voľbách. Podľa priebežných výsledkov zvíťazil predstaviteľ opozície Maithripala Sirisena, informovala agentúra Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ prezidentského úradu uviedol, že Rádžapaksa uznal porážku na schôdzke s lídrom opozície Ranilom Wickremesingheom. Dodal, že nový prezident zloží prísahu už dnes večer.

Rádžapaksa (69) sa vo štvrtok v predčasných prezidentských voľbách usiloval o získanie mandátu na tretie funkčné obdobie. V predvolebnej kampani vyzval spoluobčanov, aby volili radšej "diabla, ktorého poznajú", ako "neznámeho anjela".

Jeho vyzývateľom sa spomedzi 18 ďalších kandidátov prekvapivo stal jeho bývalý minister zdravotníctva a spojenec Sirisena (63), ktorý prešiel k opozícii.

V minulých voľbách zvíťazil s veľkým náskokom Rádžapaksa, ťažiac z popularity z roku 2009, kedy srílanská armáda po 26 rokoch zničujúcej vojny porazila tamilských separatistov.

Sirisena, ktorý by v prípade zvolenia stál na čele rozdrobenej koalície etnických náboženských, marxistických a stredopravých strán, sa zaviazal zrušiť výkonné právomoci prezidenta, ktoré dali Rádžapaksovi bezprecedentnú moc, a usporiadať do 100 dní nové parlamentné voľby. Zakročiť chce aj proti korupcii.

Prezidentom Srí Lanky bude kandidát opozície Maithripala Sirisena

Novým prezidentom Srí Lanky bol vo štvrtok zvolený kandidát opozície Maithripala Sirisena, oznámil dnes oficiálne predseda ústrednej volebnej komisie. Uviedol, že Sirisa získal 51,28 percenta hlasov a súčasný prezident Mahinda Rádžapaksa 47,62 percenta hlasov. Zvyšné percento si rozdelili ostatní 17 kandidáti.

Víťaz volieb dnes vyzval svojich stúpencov, aby oslavovali jeho víťazstvo pokojne. V priamom televíznom prenose z kancelárie predsedu volebnej komisie povedal, že sa "treba nielen zdržať akéhokoľvek fyzického ublíženia druhým, ale je tiež potrebné nespôsobiť im duševnú bolesť".

Prezidentský sľub zloží v metropole Kolombo dnes večer.

Na voľbách sa zúčastnilo približne 75 percent z 15 miliónov registrovaných voličov.

Víťazstvo 63-ročného Sirisenu, bývalého ministra a spojenca Rádžapaksu, ktorý prešiel k opozícii, je pripisované tomu, že mal podporu opozičných a menšinových strán, a to vrátane moslimskej strany a tamilskej strany pôvodne spájanej s povstalcami zo strany Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE), porazenej armádou v roku 2009. Sirisena bol mimoriadne úspešný na severe a východe Srí Lanky, kde sa koncentruje etnické tamilské obyvateľstvo.

Rádžapaksa vyhlásil predčasné voľby, keď mu do skončenia šesťročného mandátu chýbali ešte dva roky, v nádeji, že získa ďalší mandát. Svoju volebnú porážku dnes priznal na schôdzke s lídrom opozície Ranilom Wickremesingheom.

Agentúra AP v profile novozvoleného prezidenta uviedla, že pochádza z väčšinovej populácie Sinhálcov. Vo vlasti absolvoval vysokoškolské štúdium poľnohospodárstva a potom získal v roku 1980 diplom z politických vied na Akadémii Maxima Gorkého v Moskve. Je ženatý, má dve dcéry a syna. Až do novembra bol podpredsedom vládnucej Rádžapaksovej strany, z ktorej odišiel, keď sa rozhodol kandidovať za prezidenta.

Politicky sa označuje za socialistu, ostro kritizoval korupciu, zneužívanie moci a rodinkárstvo v Rádžapaksovej vláde. Verejne prisľúbil nezávislé vyšetrovanie srílanskej 25-ročnej občianskej vojny s tamilskými povstalcami, ktoré vyžaduje medzinárodné spoločenstvo a Rádžapaksa to odmietol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.