Inflácia v Británii je najnižšia takmer za 15 rokov

Ilustračné foto, Buckinghamský palác Foto: TASR/AP Photo

Londýn 13. januára (TASR) - Inflácia v Británii sa v decembri 2014 nečakane prudko spomalila a bola najnižšia takmer za 15 rokov. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

Tempo rastu spotrebiteľských cien kleslo v decembri na 0,5 % z 1 % v novembri, uviedol britský štatistický úrad ONS. Inflácia je najnižšia od mája 2000. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, počítali s poklesom tempa rastu spotrebiteľských cien len na 0,7 %.

Podľa štatistikov je hlavnou príčinou spomalenia inflácie zlacňovanie ropy.

Experti počítajú s ďalším znížením rastu cien. Podľa analytika Capital Economics Paula Hollingswortha by inflácia mohla vo februári padnúť až na 0,2 %. Dodal, že spotrebiteľské ceny by mohli dokonca začať klesať.

Slabá inflácia znamená, že britská centrálna banka Bank of England (BoE) sa nebude musieť ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb. Kľúčový úrok sa nachádza na rekordnom minime 0,5 %. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien je v Británii pod 2-% inflačným cieľom BoE od začiatku roka 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.