Kľúčom k riešeniu krízy na Ukrajine je dodržiavanie dohody z Minska

Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Moskva 13. januára (TASR) - Rokovania o ukrajinskej kríze môžu napredovať len vtedy, ak obe strany budú striktne dodržiavať prímerie na východe krajiny, čo otvorí cestu k plnej implementácii mierovej dohody uzavretej pred štyrmi mesiacmi, deklarovalo dnes Rusko vo vyhlásení svojho rezortu diplomacie.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok po schôdzke s rezortnými kolegami z Francúzska, Nemecka a Ukrajiny, ktoré sa konalo v Berlíne, uviedol, že ministri sa zhodli v názore, že jedine rešpektovanie prímeria môže otvoriť cestu k avizovanej schôdzke lídrov krajín v kazašskej Astane. Tá sa pôvodne mala konať 15. januára.

Lavrov vo svojom vyhlásení dodal, že s cieľom nájsť spôsob, ktorý by viedol k realizácii mierovej zmluvy, by sa malo uskutočniť ďalšie stretnutie tzv. kontaktnej skupiny za účasti Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň pripomenula, že Európa nebude uvažovať o zrušení sankcií uvalených na Rusko a proruských predstaviteľov na Ukrajine, pokiaľ nebude splnených všetkých 12 bodov mierovej zmluvy uzavretej v septembri 2014 v bieloruskom Minsku.

Agentúra Reuters uviedla, že konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014, keď sa tam začala tzv. protiteroristická operácia vládnych síl proti proruským separatistom, vyžiadal už viac ako 4700 obetí, pričom Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za jeho pokračovanie.

Lavrovovo vyhlásenie podľa Reuters znamená koniec plánov na uskutočnenie štvrtkovej schôdzky lídrov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny v Astane, ktoré inicioval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podľa Lavrova však zhoda ministrov v tom, že treba pracovať na implementácii dohôd z Minska, umožní pokročiť v plánoch na prípravu schôdzky v kazašskej metropole.

Ruský minister okrem toho s uspokojením konštatoval, že zavládlo väčšie pochopenie pre požiadavku, aby sa do diskusie o ústavných zmenách na Ukrajine a jej budúcnosti zapojili všetky zainteresované strany, teda vrátane vedenia samozvaných republík na východe Ukrajiny - Doneckej a Luhanskej. Kyjev však tieto subjekty ako samostatné štáty neuznáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.