Na nové číslo Charlie Hebdo sa pred kioskami stálo v rade

Jean Paul Bierlein číta nové číslo týždenníka Charlie Hedbo, 14. januára 2015, Nice, Francúzsko. Foto: TASR/AP

Paríž 14. januára (TASR) - Vo Francúzsku sa dnes do predaja dostalo prvých 656.000 kusov nového čísla francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktoré do tlače pripravila redakcia zdecimovaná pred týždňom vražedným útokom dvojice islamistov.

Prvá časť nákladu sa prakticky okamžite vypredala. Tí záujemcovia, ktorí si týždenník nerezervovali vo svojom stánku, ho dnes kúpili len veľmi ťažko.

Ľudia čakajú v rade v kiosku na nové číslo týždenníka Charlie Hebdo, 14. januára 2015, Paríž, Francúzsko. Foto: TASR/AP

Ako informovali francúzske médiá, v Paríži sa kiosky na železničných staniciach otvárajú o 04.30 h a dnes okolo 06.00 h pred nimi čakali rady ľudí s päťeurovkou v ruke, aby si kúpili týždenník, ktorého názov sa stal sloganom hnutia proti terorizmu, antisemitizmu, za slobodu tlače a obranu hodnôt hlásaných Francúzskou republikou.

Týždenník obvykle vychádzal v 60-tisícovom náklade, ale najnovšie číslo - mimoriadne kvôli tragédii, ktorá redakciu postihla - vychádza v náklade troch miliónov. Prvá časť z nich prišla do predaja dnes, ďalších 344.000 exemplárov rozdistribuujú v piatok. Zvyšné dva milióny budú rozvážať do stánkov do 19 januára. V predaji bude niekoľko týždňov. V predaji bude v 25 krajinách sveta.

Charlie Hebdo vyšiel dnes v 16 jazykových mutáciách s karikatúrou proroka Mohameda na obálke. Na zelenom pozadí je vykreslený moslim v bielom turbane, ktorý drží ceduľu s nápisom "Je suis Charlie". Titulok na obálke uvádza: "Tout est pardonné" (Všetko je odpustené), čo francúzske médiá vysvetľujú tak, že prorok Mohamed odpustil karikaturistom za to, že si z neho uťahovali.

Pozrite si, ako sa čakalo na nové vydanie týždenníka Charlie Hebdo

Predchádzajúce karikatúry moslimského proroka, ktoré zverejnil týždenník Charlie Hebdo, podľa všetkého iniciovali minulotýždňové útoky. Podľa svedkov útočníci v redakcii kričali: "Pomstili sme proroka." Mnohí moslimovia považujú žarty na prorokovu adresu za rúhanie a jeho vyobrazovanie je v islame zakázané.

Pri streľbe, ktorú minulú stredu rozpútali v redakcii Charlie Hebdo bratia Said a Chérif Kouachiovci, zahynulo spolu 12 ľudí vrátane kľúčových karikaturistov - Stéphana Charbonniera, publikujúceho pod menom Charb, Georgea Wolinského, Jeana "Cabu" Cabuta a Bernarda "Tignous" Verlhaca.

O deň neskôr tretí útočník, Amédy Coulibaly, na juhoparížskom predmestí Montrouge smrteľne zranil 26-ročnú policajtku Clarissu Jean-Philippovú.

Coulibaly potom útočil aj minulý piatok, keď v supermarkete s kóšer potravinami v Paríži zadržiaval skupinu rukojemníkov, pričom štyroch z nich zastrelil hneď pri obsadení obchodu.

Páchateľov všetkých troch útokov polícia zastrelila minulý piatok pri takmer súbežných operáciách v Paríži a v obci Dammartin-en-Goele, kde sa Kouachiovci od piatkového rána skryli pred políciou. Predtým, než ich policajti zneutralizovali, sa všetci traja ešte pokúšali prestrieľať z objektov, kde sa skrývali.

Útoky islamistov v Paríži si vyžiadali celkovo 17 obetí na životoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.