Považská Bystrica je v rozpočtovom provizóriu

Ilustračné foto. Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Považská Bystrica 14. januára (TASR) – Mesto Považská Bystrica je v rozpočtovom provizóriu. Nemá schválený rozpočet na tento rok i napriek tomu, že v meste sa nemenil primátor ani väčšina zastupiteľstva. Dôvodom sú podľa vedúceho ekonomického odboru tamojšej radnice Antona Martausa nejasnosti v kapitálovej časti rozpočtu.

„Z eurofondov máme schválené prostriedky na relatívne veľký projekt kanalizácie v mestských častiach Považská Teplá a Horný a Dolný Moštenec. Zo štvormiliónového projektu však tvoria viac ako milión eur neoprávnené náklady, ktoré by mesto muselo dať z vlastného rozpočtu,“ priblížil Martaus.

Ako dodal, otázkou je, či investíciu zaradiť alebo nezaradiť do rozpočtu. Rozhodovať o tom bude na svojom zasadnutí mestské zastupiteľstvo na budúci týždeň. Ak zastupiteľstvo zámer schváli, mesto následne predloží poslancom na schválenie celý rozpočet. „Nechceli sme, aby pre jednu akciu eventuálne padol celý rozpočet. To je hlavný problém, potrebujeme si ujasniť priority kapitálového rozpočtu,“ zdôraznil šéf ekonomického odboru.

Ak poslanci zámer schvália, mesto by si podľa neho muselo zobrať úver. „Uvažujeme, že by sme si zobrali úver okolo 1,8 milióna eur. Z neho by sa prefinancovali nielen neoprávnené náklady na kanalizáciu, ale aj oprava cesty na najväčšie mestské sídlisko Rozkvet, prístupová cesta do lokality Lúčky a úprava cesty a oprava verejného osvetlenia v mestskej časti Podvažie,“ doplnil Martaus s tým, že rozpočet predložia poslancom na schválenie na riadnom marcovom, prípadne na mimoriadnom februárovom zasadnutí.

Úverová zaťaženosť mesta Považská Bystrica je na úrovni okolo 28 percent, prijatím 1,8-miliónového úveru by sa zvýšila na približne 38 percent, čo je podľa Martausa ešte únosné úverové zaťaženie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.