Slovensko podporuje efektívnu výmenu daňových informácií

Rokovanie 138. schôdze vlády SR 10. decembra 2014 v Bratislave. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 14. januára (TASR) - Slovenská republika sa aktívne zapája do všetkých druhov administratívnej spolupráce na daňové účely. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia odporúčaní vyplývajúcich z hodnotenia SR v rámci partnerského zisťovania v oblasti transparentnosti a výmeny informácií na daňové účely. Materiál dnes schválil kabinet Roberta Fica.

Transparentnosťou a výmenou informácií pre daňové účely sa zaoberá Globálne fórum Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Fórum uskutočnilo v 120 krajinách vrátane Slovenska hĺbkový monitoring a odborné hodnotenie implementácie medzinárodných štandardov. Tie sa zameriavajú najmä na otázky vnútroštátnej dostupnosti informácií napríklad o vlastníkoch príjmov, informáciách dostupných z účtovných záznamov a bankových informáciách.

Ako uviedol rezort financií, Slovensko od začiatku podporuje prácu Globálneho fóra OECD. "Slovenská republika je presvedčená, že efektívna výmena informácií v daňovej oblasti a vzájomná pomoc a spolupráca v daňových otázkach môžu významne prispieť k boju proti daňovým podvodom a daňovým únikom," priblížilo MF v predkladacej správe k návrhu opatrení.

Po preskúmaní a vyhodnotení všetkých relevantných faktorov zo strany odborných hodnotiteľov sa ukázalo, že Slovensko vo veľkej miere v súčasnosti spĺňa požiadavky predmetných medzinárodných štandardov. Zároveň však fórum navrhlo niekoľko odporúčaní pre oblasti, v ktorých je potrebné ešte prijať dodatočné opatrenia na vnútroštátnej úrovni. Ako sa Slovensku darí napredovať v odporúčaných oblastiach, majú zástupcovia vlády informovať fórum v druhej polovici apríla tohto roka.

Slovenská republika by mala napríklad zabezpečiť, aby dožadujúci kompetentný orgán dostal aktuálnu informáciu o stave žiadosti v prípade, ak nie je možné dodržať 90-dňovú lehotu. MF plánuje fórum informovať, že tento problém by mal byť vyriešený už v priebehu tohto roka. Má sa totiž spustiť do prevádzky nový informačný systém finančnej správy, ktorý pred uplynutím 90-dňovej lehoty na zaslanie odpovede automaticky upozorní pracovníka na zaslanie statusu vybavovanej žiadosti v rámci medzinárodnej výmeny informácií.

SR by mala taktiež pokračovať v nadväzovaní nových zmlúv, ktoré umožnia vymieňať daňové informácie. "Slovensko môže v súčasnosti aplikovať rozsiahlu sieť výmeny informácií, ktorá pokrýva 94 jurisdikcií prostredníctvom 65 zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia, jednej zmluvy o výmene daňových informácií, Dohovoru o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach a mechanizmov výmeny informácií uplatňovaných v rámci Európskej únie," priblížil rezort financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.