Vlani sa na Slovensku vyrobil takmer milión automobilov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 15. januára (TASR) - Na Slovensku sa podľa predbežných výsledkov v roku 2014 vyrobilo viac ako 970.000 automobilov. Odvetvie tak výrazne prekonalo očakávania zo začiatku vlaňajška a potvrdilo stabilne silnú pozíciu v slovenskej ekonomike, konštatoval dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi prezident Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček.

Podľa jeho slov túto pozíciu potvrdzuje už roky vyše 43-% podiel na tržbách celkovej priemyselnej výroby. Slovensko si už niekoľko rokov udržiava svetové prvenstvo v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. Za minulý rok to bolo 179 vozidiel na tisíc obyvateľov, čo presahuje výsledky ostatných krajín o desiatky vyrobených kusov.

Ako reprezentant nosného odvetvia slovenskej ekonomiky pracoval zväz vlani podľa Holečka na akcelerácii legislatívnych a spoločenských zmien hlavne vo vzdelávaní, vede, výskume a inováciách, ako aj stabilizácii a zlepšovaní podnikateľského prostredia.

"Pozorne načúvame potrebám našej členskej základne a mapujeme aj požiadavky ďalších firiem v automobilovom priemysle, tieto témy sú pre udržanie konkurencieschopnosti odvetvia, no aj celej slovenskej ekonomiky naďalej kľúčové," zdôraznil Holeček. Odborné komisie zväzu sa venujú aj energetickej politike v oblasti automotive, relevantným legislatívnym úpravám vymožiteľnosti práva.

Zväz neustále iniciuje rozširovanie možností lokalizácie výrobcov v súvislosti s dobudovaním dopravnej infraštruktúry a príprave vhodných lokalít. V minulom roku ZAP participoval aj na príprave nového zákona o odpadoch, ktorý zavedie rozšírenú zodpovednosť výrobcov za výrobok po ukončení jeho životnosti.

"Pre ďalšiu úspešnosť automobilového priemyslu na Slovensku je udržanie konkurencieschopnosti kľúčové, pretože umožňuje nielen udržať stabilnú produkciu automobilov, ale aj posúvať limity našich možností v tuzemskej výrobe komponentov čoraz viac do hĺbky dodávateľského reťazca," zdôraznil šéf zväzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.