Pápeža v manilskej katedrále privítali kňazi so smartfónmi

Pápež František celebruje svätú omšu s kanonizáciou indického duchovného, misionára na niekdajšom Cejlóne Josepha Vaza (1651-1711) v parku Galle Face v srílanskom Kolombe 14. januára 2015. V stredu popoludní navštívi pápež mesto Madhu v tamilskej oblasti, 320 kilometrov na sever od hlavného mesta, kde sa pomodlí v svätyni uctievanej Sinhálcami i Tamilmi. Vo štvrtok ráno pápež odcestuje zo Srí Lanky na Filipíny, ktoré sú najväčšou katolíckou krajinou v Ázii. Foto: TASR/AP

Manila 16. januára (TASR) - Fotografujúci kňazi so smartfónmi a tabletmi privítali dnes pápeža Františka v historickej katedrále v centre Manily, kde hlava katolíckej cirkvi slúžila omšu pre filipínske duchovenstvo. Píše o tom agentúra AP.

Manilskú katedrálu naplnili biele rúcha kňazov, biskupov a mníšok z celých Filipín. V chráme sa ich podľa správ miestnych médií zišlo približne 1500-2000 a mnohí z nich si príchod pápeža zaznamenali na smartfóny a tablety.

František vo svojej kázni prednesenej v angličtine vyzval filipínske duchovenstvo, aby nasledovalo príklad Ježiša Krista zachovávaním sľubu chudoby. Zároveň apeloval na boj proti nerovnosti a nespravodlivosti hlboko zakorenenej vo filipínskej spoločnosti.

"Znamená to žiť v Kristovej chudobe, ktorého celý život bol zameraný na plnenie Otcovej vôle a na službu iným," uviedol pápež.

Duchovní sa podľa neho musia zbaviť svojej samoľúbosti, strachu zo zmeny, prízemných kompromisov a duchovnej svetskosti.

Františkova výzva prichádza v čase, keď viacerí filipínski biskupi a kňazi čelia obvineniam, že sa kvôli peniazom spolčovali so skorumpovanými politikmi.

Na chudobných Filipínach nie sú nezvyčajným javom duchovní, ktorí jazdia na luxusných autách, nosia drahé značkové veci a chodia do exkluzívnych reštaurácií. Poprední katolícki činitelia už opakovane varovali, že tieto excesy oslabujú dôveryhodnosť cirkvi na Filipínach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.