Hollande vyzval Kerryho na posilnenie spolupráce v boji s terorizmom

Francúzsky prezident Francois Hollande Foto: TASR/AP Photo

Paríž 16. januára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes v Paríži položil vence kvetov pri redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo a pri supermarkete s kóšer potravinami. Ide o miesta prvého a posledného z trojice útokov islamistov, ktoré si od minulej stredy do piatka vyžiadali 17 obetí na životoch.

Minister zahraničných vecí USA John Kerry Foto: TASR/AP Photo

Kerry sa dnes ráno v Paríži stretol so svojím rezortným kolegom Laurentom Fabiusom. Neskôr ho prijal aj prezident Francois Hollande.

Kerryho návšteva v Paríži sa koná v čase, keď je on sám i americká vláda, vrátane prezidenta Baracka Obamu, terčom kritiky za neúčasť amerických činiteľov na pochode ulicami Paríža, na ktorom sa minulú nedeľu zúčastnilo 50 hláv štátov a vlád, ako aj do 1,6 milióna radových občanov.

Cieľom pochodu bolo vzdať hold pamiatke 17 obetí troch islamistických útokov v Paríži, postaviť sa za hodnoty vyznávané Francúzskou republikou a slobodu slova a protestovať proti islamizmu, antisemitizmu a netolerancii.

Fabius dnes v krátkom rozhovore s novinármi spresnil, že Kerry sa za svoju neúčasť ospravedlnil. Samotný Kerry vysvetlil, že ceste do Paríža zabránili povinnosti, ktoré mal v Indii.

"Povedal mi, že ho mrzelo, že tu nebol," vysvetlil Fabius. Samotný Kerry v mikroblogu na Twitteri uviedol, že chce v Paríži vyjadriť spoluúčasť v súvislosti s tragickými udalosťami. "Vždy chodím do Paríža rád, ale táto cesta vyvoláva veľké dojatie," napísal.

Prezident Hollande v rozhovore s Kerrym vyzval Spojené štáty, aby spoločne s Francúzskom hľadali spôsob, ako reagovať na radikalizáciu islamistov.

Hollande na schôdzke s Kerrym pripomenul, že Spojené štáty zažili islamistický útok 11. septembra 2001, preto si "vedia predstaviť," čo to znamená pre Francúzsko. Preto apeloval, aby sa Kerryho návšteva v Paríži okrem prejavov solidarity a priateľstva premietla aj do prehĺbenia spolupráce v boji s islamským terorizmom.

Kerry počas rokovania s Hollandom ocenil a vyzdvihol postup francúzskych bezpečnostných zložiek pri zásahu proti trojici teroristov, ale poukázal aj na "lekciu", ktorú dal francúzsky národ celému svetu, keď sa minulú nedeľu zhromaždil na republikánskom pochode.

"Francúzsko opäť dokázalo svoje angažovanie sa za slobodu, svoju vášeň pre ideály republiky a vysoko vyvinutý zmysel pre zjednotenie," ocenil Kerry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.