Japonský cisársky pár pri príležitosti výročia vojny navštívi Palau

Japonský cisár AKIHITO. Foto: TASR/AP

Tokio 24. januára (TASR) - Japonský cisársky pár navštívi v apríli oceánsky ostrovný štát Palau pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Dvojdňová oficiálna návšteva cisára Akihita a cisárovnej Mičiko sa začne 8. apríla, informovala v piatok agentúra Kjódó s odvolaním sa na japonskú vládu.

Cisársky pár si na ostrove Peleliu uctí pamiatku zhruba 10.000 japonských vojakov, ktorí tam padli počas urputných bojov a pomodlí sa za všetkých mŕtvych tohto globálneho konfliktu, ako aj za mier.

Vlády oboch krajín pripravujú návštevu od vlaňajšieho septembra po tom, ako v auguste palauský prezident Tommy Remengesau navrhol najvyšším japonským predstaviteľom návštevu svojej vlasti. Prezident následne priamo pozval cisára Akihita a cisárovnú Mičiko počas svojej oficiálnej decembrovej návštevy Japonska.

Cisársky pár naposledy cestoval do zahraničia v roku 2005, keď v rámci 60. výročia ukončenia druhej svetovej vojny navštívil ostrov Saipan, ktorý je závislým územím Spojených štátov. V rámci aktuálneho výročia pár vlani navštívil japonské lokality spojené s vojnou, ako ostrov Okinawa či mestá Hirošima a Nagasaki.

Japonsko do roku 1945 kontrolovalo Palau približne 30 rokov, keďže mu po porážke Nemecka v prvej svetovej vojne bolo v rámci mandátu Spoločnosti národov pridelených niekoľko oblastí Mikronézie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.