Nízka cena ropy má prvú obeť - rakúske OMV

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Viedeň 31. januára (TASR) - Nízka cena ropy si v Rakúsku vyžiadala prvú obeť. Je ňou ropný koncern OMV, ktorý drasticky znížil ciele rozvoja a investície. Informoval o tom denník Die Presse.

Namiesto plánovaných 3,9 miliardy eur mieni OMV do roku 2017 investovať do rozvoja podnikania len 2,5 až 3,0 miliardy eur. Koncern pritom nevylučuje ani ďalšie znižovanie nákladov.

Situáciu OMV v poslednom štvrťroku 2014 skomplikovali vysoké odpisy pre tureckú sieť čerpacích staníc, rumunskú dcéru Petrom a rumunskú plynovú elektráreň Brazi. Dôvodom pre odpisy súvisiace s tureckou značkou Petrol Ofisi boli podľa OMV zásahy tamojších regulačných úradov a vysoké riziká v tejto krajine. To viedlo k mimoriadnym výdavkom vo výške 700 miliónov eur, ktoré zaťažili prevádzkový zisk. OMV v prvých deviatich mesiacoch roka 2014 vykázal prevádzkový zisk 1,5 miliardy eur.

Do stratégie koncernu výraznou mierou zasahujú aj výpadky ťažby v krízou skúšanej Líbyi a Jemene, pričom len z Líbye pochádzala zhruba desatina ropy OMV. Hoci ťažba OMV vďaka dvom novým vrtom v Nórsku v poslednom kvartáli minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stúpla o 2 % na 318.000 barelov denne, plán šéfa OMV Gerharda Roissa už na budúci rok vyťažiť 400.000 barelov ropy denne je tak definitívne históriou.

V oblasti spracovania ropy na palivá sa referenčné marže medzikvartálne zvýšili zo 4,90 USD (4,33 eura) na 5,19 USD za barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.