Slovenské národné múzeum predstaví tibetské umenie

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 31. januára (TASR) - Výstavu vzácnych sôch budhov, thángk a rituálnych umeleckých predmetov prinesie vo februári do Bratislavy Slovenské národné múzeum. Súčasťou expozície s názvom Priestor a Radosť, ktorá priblíži návštevníkom kultúru Tibetu, budú aj denné meditácie a odborné sprevádzania, organizátori pripravili aj prednášky a workshopy. Výstavu tvorí vyše sto sôch, thángk (zvinovacích obrazov) a rituálnych predmetov pôvodom z Tibetu, Nepálu a Indie. "Všetky nesú posolstvo viac ako 2550 rokov starej kultúry. Široká verejnosť sa s podobnými sochami môže stretnúť len zriedkavo, nejde totiž len o výstavné exponáty, ale mnohé z týchto majstrovských diel sú zo súkromných zbierok a majitelia ich používajú pri každodennej meditácii," TASR informovala PR manažérka SNM Silvia Turnerová.

Mesačnú výstavu, ktorej autorom je budhistický učiteľ Manfred Seegers, bude sprevádzať bohatý program. Návštevníci môžu využiť každodenné (okrem pondelka) odborné sprevádzanie expozíciou (od 13.00 do 15.00 h) s možnosťou zúčastniť sa na vedenej meditácii (o 16.15). Pravidelné prednášky na tému budhizmus pripravili organizátori na každú stredu počas trvania výstavy (o 17.30). Štyri soboty budú venované premietaniu dokumentárnych filmov, naplánované sú aj celodenné workshopy.

Výstava sa bude konať v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží od 4. februára do 1. marca. Organizátormi sú SNM a Občianske združenie Spoločnosť buddhizmu Diamantovej cesty - Karma Kagjü. Viac informácií nájdu záujemcovia na www.priestoraradost.sk, www.buddhizmus.sk, www.snm.sk.

Manfred Seegers pochádza z Nemecka. Po ukončení päťročného štúdia sa stal autorizovaným budhistickým učiteľom. V rokoch 1990 - 2000 študoval a vyučoval na KIBI (Karmapov medzinárodný budhistický inštitút) v Naí Dillí. V roku 2009 získal titul magistra filozofie z religionistiky na anglickej University of Kent. Jeho publikácie Základné budhistické pojmy a O meditácii boli preložené do mnohých jazykov. V súčasnosti prednáša o budhizme vo viacerých krajinách, pôsobí tiež v Medzinárodnom inštitúte pre tibetské a ázijské štúdiá v Španielsku ako riaditeľ Open University.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.