Poisťovne budú pod prísnejším dohľadom regulátorov

Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 3. februára (TASR) - Poisťovne a zaisťovne budú pod prísnejším dohľadom regulátorov. Budú im musieť predkladať viac výkazov o svojom hospodárení, spĺňať prísnejšie kapitálové požiadavky či správať sa obozretnejšie pri hospodárení. Takéto zmeny obsahuje návrh zákona o poisťovníctve, prostredníctvom ktorého sa do legislatívy implementuje európska smernica Solventnosť II, týkajúca sa poistenia a zaistenia. Právnu normu dnes definitívne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Cieľom smernice je poskytnúť väčšiu ochranu poisteným a príjemcom poistného plnenia. "Solventnosť II sa bude jednotne aplikovať na poistný sektor v celej Európskej únii, čo by malo prispieť k vytvoreniu skutočne jednotného trhu poistných služieb," vysvetlila pre TASR Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO).

Štruktúra smernice je zložená z troch pilierov. Prvý pilier stanovuje kapitálové požiadavky poisťovní a zaisťovní vzhľadom na riziká, ktorým sú poisťovne a zaisťovne vystavené. Druhý pilier stanovuje požiadavky na vedenie poisťovne a zaisťovne a metódy dohľadu. Tretí pilier definuje požiadavky na výkazníctvo a zverejňovanie informácií. "Cieľom je zabezpečenie takého hospodárenia poisťovní, ktoré umožní štátu prostredníctvom svojho orgánu dohľadu neustále sledovať, či je finančné zdravie poisťovní v takom stave, ktorý zaručuje splnenie všetkých záväzkov voči ich klientom. Klient je teda podľa smernice jednoznačným objektom ochrany," priblížila asociácia poisťovní.

Samotný dohľad nad poisťovňami tak bude prísnejší. Ako uviedla SLASPO, výrazne väčšie kompetencie pri dohľade nad nimi získa Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA). "Bude riadiť takzvané kolégiá, ktoré sa budú vytvárať z národných dohľadových inštitúcií, a bude rozhodovať spory medzi nimi," vysvetlila SLASPO. Kompetencie však pribudnú aj Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá bude musieť viac spolupracovať s európskym orgánom dohľadu.

Poisťovniam výrazne vzrastú aj vykazovacie povinnosti. Budú musieť prekladať nielen nové výkazy súvisiace s novou smernicou, ale aj výkazy Európskej centrálnej banke (ECB).

V dôsledku zmien, ktoré smernica prinesie, museli poisťovne modernizovať aj svoje IT systémy. "Novinkou je aj to, že okrem zamestnancov na takzvaných kľúčových funkciách, akými sú risk manažér či interný audítor, aj vrcholoví manažéri poisťovní budú musieť preukazovať svoju odbornú spôsobilosť na riadenie poisťovní, ako aj svoju dôveryhodnosť," doplnila SLASPO.

Zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2016, okrem niektorých ustanovení súvisiacich s nábehom na nový režim, pričom tieto ustanovenia nadobudnú účinnosť od 1. apríla tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.