SPV oslávil 20. výročie. Riapoš: Som hrdý na paralympionikov

Na archívnej snímke predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš počas tlačovej konferencie SPV 29. júla 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 3. februára (TASR) - Slovenský paralympijský výbor (SPV) si v januári pripomenul 20. výročie svojho vzniku. Cieľom športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov (Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov) bolo v roku 1995 vytvoriť spoločnú športovú organizáciu, ktorá by ich zastupovala na domácom i medzinárodnom športovom poli a v športovej diplomacii. SPV je v súčasnoti členom Medzinárodného paralympijského výboru (MPV), združujúceho vyše 200 členských subjektov a Európskeho paralympijského výboru (EPV), ktorý má 52 členov. Podľa predsedu Jána Riapoša sa počas 20-ročného obdobia podarilo slovenským reprezentantom úspešne presadiť na medzinárodnom poli a navyše ho teší neustále sa rozvíjajúca činnosť samotného výboru.

"Počas 20 rokov sa naši športovci zúčastnili na 11 paralympijských hrách - šiestich zimných, piatich letných - a získali spolu 92 medailí, z toho 23 zlatých. A to hovorím len o špičke ľadovca, ktorý sa pretavil do medailových pozícií. Som hrdý na slovenských paralympionikov, a to nielen z pohľadu športových úspechov. Teší ma tiež, že zo SPV je jedno z najväčších občianskych združení a plní aj úlohu sociálneho a ekonomického rozmeru. Minulý rok sme uzavreli spoluprácu s ministerstvom práce ohľadom projektu Paralela, čo znamená, že zamestnáme 50 paralympionikov," uviedol na utorkovej tlačovej konferencii Riapoš, ktorý by v nasledujúcom období rád popracoval aj na väčšej medializácii paralympijského športu. "Chýba nám viac popularizácie na území Slovenska. Napríklad na decembrovom Športovcovi roka nepadla ani len zmienka o SPV či paralympijskom športovcovi. To ma dosť mrzí. Máme pred sebou veľa úloh a aj v tejto oblasti by som chcel zviditeľniť SPV a športovcov. Zaslúžia si, aby boli vnímaní ako ľudia pozitívneho myslenia a úspechov."

Slovenskí paralympionici potvrdili výbornú formu aj na minuloročných európskych či svetových podujatiach, odkiaľ sa vrátili s ďalšími cennými kovmi. Výraznú stopu za sebou zanechali aj na zimných paralympijských hrách v Soči. Výprava sa vrátila so siedmimi medailami, všetky získala v zjazdovom lyžovaní a v celkovej bilancii obsadila šieste miesto. "Na športoviskách nadviazali na úspechy olympijských športovcov. Treba si uvedomiť, že najmä v zjazdovom lyžovaní patríme k špičke. Vo Vancouveri sme prvýkrát získali zlato na zimných paralympijských hrách a do Soči sme išli s obavami, či dokážeme potvrdiť formu. Výsledok síce nie je totožný s Vancouverom, ale je výborný," zhodnotil Samuel Roško, generálny sekretár SPV a dodal: "Konkurencia sa zvyšuje, každá krajina každoročne dáva do toho množstvo financií a energie. O to viac nás teší výsledok, ktorý sme dosiahli. Keď sa spätne pozriem na rok 2014, v podstate ani jedno podujatie sa nezobišlo bez toho, aby sme nedoniesli medailu."

Slovenských paralympionikov čaká náročné obdobie aj v roku 2015, keď budú bojovať o účasť na paralympiáde v Rio de Janeiro. "Tento rok je jeden z najdôležitejších z hľadiska miesteniek na paralympiádu 2016. Verím, že sa naďalej bude športovcom dariť, aby sme do Ria vyslali reprezentatívnu vzorku a aby ukázali Južnej Amerike, že slovenský paralympijský šport na Slovensku sa posunul dopredu," dodal Roško.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.