Aktivita súkromného sektora eurozóny v januári vzrástla

Eurozóna Foto: TASR/AP

Londýn 4. februára (TASR) - Aktivita súkromného sektora eurozóny v januári vzrástla viac, ako naznačoval rýchly odhad, a najstrmšie za šesť mesiacov, pretože firmy prudko znížili svoje ceny. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa spresnených výsledkov Markitu sa kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) zo súkromného sektora eurozóny, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v januári zvýšil na 52,6 bodu z decembrových 51,4 bodu. Výsledná hodnota indexu je vyššia ako 52,2 bodu pri rýchlom odhade a takmer sa zhoduje s pôvodnými predpoveďami analytikov, ktorí očakávali, že dosiahne 52,7 bodu.

Markit pripomína, že prieskum sa z veľkej miery uskutočnil ešte pred oznámením Európskej centrálnej banky (ECB) o masívnej podpore ekonomiky, do ktorej plánuje napumpovať za 18 mesiacov od marca 2015 zhruba jeden bilión eur. Januárová hodnota PMI podľa spoločnosti Markit signalizuje, že ekonomika eurozóny by mohla v prvých troch mesiacoch tohto roka medzikvartálne vzrásť o 0,3 %.

"Eurozóna sa teší z relatívne pozitívneho štartu do roku 2015," uviedol Markit vo svojej správe, no zároveň dodal, že aj keď rast hospodárstva menového bloku zrýchľuje z odhadovaných 0,2 % v poslednom kvartáli 2014, jeho tempo je stále veľmi mierne.

Navyše, tento rast ide na úkor firemných marží. Index, ktorý mapuje vývoj výrobných cien, totiž v prvom mesiaci roka klesol na 46,9 bodu zo 48,1 bodu v decembri a dosiahol najnižšiu úroveň od februára 2010. To naznačuje, že firmy znižujú ceny, aby si udržali odbyt.

Na druhej strane, pokles cien pomohol zvýšiť aktivitu sektora služieb v eurozóne, ktorého PMI v januári 2015 vyskočil na 52,7 bodu, namiesto 52,3 bodu, a to z decembrových 51,6 bodu.

Aktivita výrobného sektora eurozóny sa v januári zvýšila tak, ako naznačoval rýchly odhad, a to na 51 bodov z decembrových 50,6 bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.