Spor o Chemko Strážske sa končí, štát ušetrí viac ako 70 miliónov eur

Chemko Strážske, archívne foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 5. februára (TASR) - Súdny proces, v ktorom firma Zachem žalovala Fond národného majetku (FNM) SR o 30 miliónov eur za stratu akcionárskeho podielu v Chemku Strážske, je na konci. Informujú o tom dnes Hospodárske noviny (HN). Žaloba bola zamietnutá prvostupňovým rozsudkom zo dňa 12. júna 2013, ktorý bol potvrdený rozsudkom Krajského súdu v Košiciach zo dňa 25. septembra 2014. Za roky vyčíslená strata s úrokmi narástla na rovných 75 miliónov eur. Pre FNM ho vyhrala advokátska kancelária Koval & spol. z Banskej Bystrice. "Štátu tým ušetrila viac ako 72 miliónov eur," povedala pre HN hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková.

Spoločnosť Zachem zo Strážskeho žalovala FNM ešte v starej mene a žiadala takmer miliardu slovenských korún. Zachem totiž v roku 2003 prišiel približne o 30 % akcií gigantickej chemičky, keďže neplnil povinnosti podľa privatizačnej zmluvy. Vo fabrike tak stratil majoritu.

Keď sa kauza pred troma rokmi opäť vystupňovala, fond sa narýchlo a bez verejného obstarávania dohodol s advokátmi z Koval & spol. Na obídenie verejnej súťaže ako prvý upozornil týždenník Plus 7 dní. Priame zadanie pritom malo byť podľa fondu len dočasným riešením, kým z verejného obstarávania nevzíde legitímny víťaz.

Na čele advokátskej kancelárie stojí právnik Juraj Koval, ktorý je známy aj ako šéf firmy Medical Group SK. Tá sa zviditeľnila predajom údajne predraženého CT piešťanskej nemocnici. Kancelária mala právne služby poskytovať zdarma, odmenu by dostala iba v prípade úspechu v spore. A to sa podarilo, aj preto si na účet pripíše 2,7 milióna eur, uviedli dnes HN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.