Orbán: Maďarsko sa musí snažiť o čo najkorektnejší vzťah s Ruskom

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: TASR/AP

Budapešť 5. februára (TASR) - Maďarsko musí dbať o to, aby v systéme vyostrených vzťahov Európskej únie a Ruska malo a zachovávalo čo najkorektnejší, najvyváženejší vzťah s Ruskom, vyhlásil v stredu večer v komerčnej televízii HírTV predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Premiér dodal, že preto pozval prezidenta Vladimira Putina na návštevu Maďarska. Návšteva sa uskutoční 17. februára.

Podľa Orbána rusko-ukrajinský konflikt postavil maďarskú diplomaciu pred zahraničnopolitickú a strategickú výzvu. "Chceme trvalú bezpečnosť, pokoj a mier pre Maďarsko," podotkol ministerský predseda a dodal, že v strednej Európe sú z dlhodobého pohľadu prítomné veľkou silou dve mocnosti - Nemecko a Rusko.

S uvedenými mocnosťami je podľa jeho slov potrebné usilovať sa o priateľský, vyvážený, korektný a vzájomne výhodný systém vzťahov. "Američania sú dôležití, avšak ich význam v danom regióne je vždy závislý od vnútornej politiky Spojených štátov," poznamenal Orbán.

Premiér zdôraznil, že stratégia maďarskej zahraničnej politiky je postavená výhradne na národných záujmoch, ktoré berú do úvahy členstvo Maďarska v NATO i v EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.