Na trhu chýba vakcína proti pneumokokom, niektoré deti nezaočkovali

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 5. februára (TASR) - Na slovenskom trhu sú problémy s dostupnosťou jednej z dvoch vakcín, ktorými sa povinne očkujú deti proti pneumokokom. Ide o očkovaciu látku Prevenar 13 od firmy Pfizer. Problémy dnes TASR potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. Reakcie dotknutých strán zisťujeme.

"Som šokovaná, že vakcína nie je na trhu, podľa mojich informácií už vyše mesiaca a nikto mi nie je schopný povedať, kedy bude opäť dostupná v lekárňach a u pediatrov. Čo je ešte horšie, o tomto výpadku som vôbec netušila," povedala pre TASR mamička Martina, ktorej pediatrička v Bratislave pre výpadok nepreočkovala dieťa poslednou dávkou. Je preto znepokojená, že efekt očkovania nie je úplný.

Poukázala na to, že štát na jednej strane penalizuje rodičov, ktorí nechcú dať zaočkovať svoje deti, no na druhej strane nie je schopný zabezpečiť vakcínu na povinné očkovanie. "Je to neakceptovateľné, pretože necháva naše deti v ohrození, keďže efekt zaočkovania je plný až po treťom očkovaní," doplnila.

Vakcinácia proti pneumokokovým invazívnym infekciám je povinná od začiatku roka 2009. Každé dojča je tak v súčasnosti povinne očkované proti pneumokokovým infekciám. Celé očkovanie alebo jeho časť sa hradí zo zdravotného poistenia, podľa toho, pre ktorú očkovaciu látku sa rodičia rozhodnú. Na očkovanie sa používajú Prevenar 13 a Synflorix od firmy GlaxoSmithKline.

Pneumokoky sa bežne vyskytujú okolo nás, za určitých okolností však môžu vyvolávať nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou, napr. kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne bežné ochorenia, ako je zápal stredného ucha, prínosových dutín či priedušiek. Invazívne typy tejto baktérie však môžu spôsobiť život ohrozujúce ochorenia, ako sú pneumokoková meningitída, sepsa, pneumónia a bakteriémia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.