POROŠENKO: Francúzsko-nemecký mierový návrh by mohol fungovať

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR

Mníchov 7. februára (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes vyhlásil, že mierový návrh zameraný na ukončenie bojov s proruskými separatistami na východnej Ukrajine by mohol fungovať.

Na otázku agentúry Reuters na práve prebiehajúcej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, či by iniciatíva predostretá v piatok nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi mohla fungovať, Porošenko odpovedal: "Áno."

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ dodal, že on sám dúfa, že táto iniciatíva by mohla pomôcť "zaistiť viac bezpečnosti v Európe".

Podľa kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova sa Putin s Merkelovou a Hollandom v piatok v Moskve dohodli na pokračovaní "konštruktívnych rozhovorov", ktoré by mali viesť k podpísaniu spoločného dokumentu o realizácii dohody o prímerí, vyjednanej vlani v septembri v bieloruskom Minsku.

Predpokladá sa, že lídri budú pokračovať v rozhovoroch telefonicky v nedeľu.

Na konferencii v Mníchove vystúpi dnes s prejavom Merkelová, ktorá sa má v rámci tohto podujatia stretnúť aj s Porošenkom a americkým viceprezidentom Joeom Bidenom.

Mníchovskej bezpečnostnej konferencie sa zúčastňuje aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V nedeľu plánujú Merkelová, Putin, Porošenko a Hollande telefonickú diskusiu o možnom spoločnom dokumente o dodržiavaní doposiaľ značne porušovaného mierového plánu pre Ukrajinu z vlaňajšieho septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.