Podnikatelia by mali platiť DPH až po úhrade faktúry odberateľom

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 10. februára (TASR) - Podnikatelia by mali štátu zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) až po tom, keď im za dodaný tovar alebo vykonanú prácu odberateľ zaplatí platbu aspoň vo výške ich daňovej povinnosti. Vyplýva to z novely zákona o dani z pridanej hodnoty, o ktorej budú poslanci rokovať na súčasnej schôdzi Národnej rady (NR) SR. Do parlamentu ju predložili opoziční poslanci zo strany KDH.

Ako dnes uviedol na tlačovej konferencii podpredseda strany Ján Hudacký (KDH), predložená novela reaguje na pretrvávajúci problém, keď živnostníci a podnikatelia nedostanú načas zaplatené za ich dodané tovary a môžu sa tak dostať do druhotnej platobnej neschopnosti. "Dlhodobo poukazujeme na problematiku neplatenia faktúr zväčša veľkými odberateľmi, pričom dodávateľ, často malý podnikateľ alebo živnostník, bez ohľadu na to, či má uhradenú faktúru, musí vopred uhradiť štátu DPH," skonštatoval Hudacký s tým, že cieľom predloženej novely je tak zlepšiť finančnú disciplínu v obchodnom styku.

Podľa Hudackého si často najmä veľké firmy objednávajú dodanie tovarov alebo služieb od menších firiem alebo živnostníkov, pričom títo musia v priemere viac ako 50 dní čakať na úhradu faktúry. Štátu však musia podnikatelia zaplatiť DPH najneskôr do 25 dní nasledujúceho mesiaca po vystavení faktúry odberateľom. "Z toho dôvodu sa dostávajú do vážnych finančných problémov, ktorých výsledkom je druhotná platobná neschopnosť," podotkol Hudacký.

KDH preto vyzýva poslancov vládnej strany Smer-SD, aby podporili návrh novely zákona o DPH.

Novelu podporila aj Slovenská asociácia malých podnikov (SAMP). "Novela môže vniesť väčší poriadok do podnikateľského prostredia a ochrániť malých podnikateľov," povedal na tlačovej konferencii prezident SAMP Vladimír Sirotka. Zároveň uviedol, že problém s platením faktúr načas nemajú len veľké firmy, ale aj samosprávy. "Z nášho prieskumu vieme, že obce, ktoré často realizujú práce s pomocou európskych fondov, práve zdĺhavým vyúčtovaním týchto peňazí sa dostávajú do situácie, keď neplatia, a to sa potom prenáša na malých podnikateľov a subdodávateľov," dodal Sirotka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.