KDH: Príspevok na rozvoj zamestnanosti by mali dostávať aj neziskovky

Pavol Abrhan Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 25. februára (TASR) - Na príspevok na podporu rozvoja zamestnanosti by mali mať nárok aj občianske združenia, neziskové organizácie alebo nadácie. Navrhujú to opoziční poslanci za stranu KDH Monika Gibalová, Pavol Abrhan, Martin Fronc a Pavol Hrušovský v návrhu novely zákona o službách zamestnanosti. Právnu normu predkladajú už na najbližšiu schôdzu parlamentu. "Hlavným účelom predkladanej novely zákona je rozšírenie možnosti poskytnutia príspevku na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti," priblížili poslanci v dôvodovej správe.

Platný zákon v súčasnosti totiž neustanovuje možnosť poskytnúť príspevok zamestnávateľovi, ktorým je občianske združenie, nezisková organizácia alebo nadácia podľa osobitných predpisov. Vymedzuje možnosť poskytnúť príspevok na rozvoj miestnej a regionálnej zamestnanosti len zamestnávateľovi, ktorým je obec, samosprávny kraj alebo právnická osoba, ktorej zakladateľom alebo zriaďovateľom je obec alebo samosprávny kraj. "Rozšírením možnosti získania príspevku aj pre zamestnávateľa, ktorým je občianske združenie, nezisková organizácia alebo nadácia podľa osobitných predpisov sa rozšíri možnosť operatívnejšieho a efektívnejšieho zamestnávania znevýhodnených skupín nezamestnaných," predpokladajú zákonodarcovia.

Taktiež navrhujú, aby tieto organizácie mohli participovať aj na realizácii projektov a programov, ktoré v zmysle platného zákona schvaľuje ministerstvo práce a realizuje ústredie práce a úrad práce. Ide o projekty a programy na zlepšenie postavenia uchádzačov o zamestnanie na trhu práce, pilotné projekty na overenie nových aktívnych opatrení na trhu práce, pilotné projekty a programy na podporu rozvoja regionálnej alebo miestnej zamestnanosti. "Rozšírením možností participovať na realizácii taxatívne vymedzených projektov a programov sa výrazne prispeje k zvyšovaniu zamestnanosti v danom regióne," uviedli poslanci.

Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.