Južná Kórea zrušila kontroverzný zákon o cudzoložstve

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Soul 26. februára (TASR) - Ústavný súd v Južnej Kórei zrušil dnes zákon o cudzoložstve, ktorý v krajine platil vyše 60 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa kritikov bol zákon zastaraný a porušoval osobnú slobodu občanov. Jeho zrušenie ihneď vyvolalo prudký nárast cien akcií juhokórejských výrobcov prezervatívov a antikoncepčných piluliek.

Sedem z deviatich sudcov považovalo legislatívu za protiústavnú, píše Reuters.

"Zákon je v rozpore s ústavou, lebo porušuje práva ľudí, aby mohli samostatne rozhodovať vo veciach sexu, ako aj o súkromí a slobode ich osobného života. Porušuje princíp zákazu nadmerného uplatňovania štátnej moci," uviedol sudca ústavného súdu s odvolaním sa na stanovisko svojich kolegov.

Juhokórejský súd preveroval a potvrdil platnosť kontroverzného zákona už v roku 2008, kedy sa odvolal všeobecne rozšírené presvedčenie, že nevera ohrozuje spoločenský poriadok v Južnej Kórei.

Podľa juhokórejskej prokuratúry bolo uplynulý rok z cudzoložstva obvinených vyše 890 ľudí, no nikto nešiel kvôli nevere za mreže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.