Na praktickom vzdelávaní žiakov sa zamestnávatelia budú môcť podieľať

Slávnostné otvorenie Centra duálneho vzdelávania v automobilovej spoločnosti Volkswagen Slovakia v areáli závodu v Devínskej Novej Vsi v stredu 11. septembra 2013. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. marca (TASR) – Zabezpečenie plynulého prechodu študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania je hlavným cieľom nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý dnes 80 hlasmi schválili poslanci NR SR. Zákon po podpise prezidenta nadobudne účinnosť od 1. apríla tohto roka a do školskej praxe sa má dostať od 1. septembra.

Teoretická časť výučby bude prebiehať v školách, praktická u zamestnávateľa. "Chceme urobiť všetko pre to, aby sme umožnili študentom prejaviť väčší záujem o odborné vzdelávanie, aby sme umožnili aj zamestnávateľom, že sa budú priamo podieľať na výchove mladých ľudí a tým si ich získavať pre seba do pracovného pomeru," priblížil pred časom predseda vlády Robert Fico.

Zamestnávatelia vrátane živnostníkov budú môcť uzatvárať učebné zmluvy so študentmi stredných škôl. Študenti majú vykonávať prax priamo u zamestnávateľa. Výhodou je, že žiak bude dostávať odmenu za svoju prácu. Pre firmy zas budú motiváciou daňové úľavy. Vláda vyčlenila na tento účel 26 miliónov eur do roku 2018. Daňové úľavy budú rovnaké pre všetky firmy.

Zo schválených pozmeňujúcich návrhov vyplýva, že zamestnávatelia bez potrebných priestorov a zodpovedajúceho materiálno-technického zabezpečenia budú môcť časť praktického vyučovania zabezpečiť na pracovisku iného zamestnávateľa. Najviac však 40 percent z celkového počtu hodín praktického vyučovania. Viac kompetencií prejde aj na Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Zamestnávatelia sa budú môcť na ŠIOV obrátiť v prípade, že nezískajú certifikát na pôsobenie v rámci duálneho vzdelávania.

Zákon sa podľa ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD) tvoril takmer dva roky. "Odborné vzdelávanie má na Slovensku dlhú a pomerne kvalitnú tradíciu, ktorá bola do určitej miery prerušená v posledných rokoch, takže nestaviame niečo na zelenej lúke. Ale treba povedať, že si berieme vo veľkom príklad práve z úspešných krajín, ktoré sú kolískou duálneho vzdelávania," priblížil. Súčasťou zákona sú napríklad aj motivačné štipendiá pre nedostatkové odbory.

Okrem prvkov systému duálneho vzdelávania zákon upravuje aj problematiku praktického vyučovania žiakov stredných odborných škôl, hmotné i finančné zabezpečenie žiaka, koordináciu odborného vzdelávania a prípravy žiakov pre trh práce, ako aj typy stredných odborných škôl.

Zástupcovia zamestnávateľov mali k zákonu výhrady. Sociálni partneri 5. januára na zasadnutí tripartity zákon síce podporili, avšak na jeho konečnej podobe zhodu nenašli. Zamestnávatelia označili právnu úpravu, ktorou sa má na Slovensku zaviesť duálny systém vzdelávania, ako nevykonateľnú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.