Poľsko má záujem kúpiť v USA riadené strely Tomahawk pre nové ponorky

Poľský minister obrany Tomasz Siemoniak reční na začiatku každoročného stretnutia armádnych veliteľov a ministra obrany 11. marca 2015 vo Varšave. Foto: TASR/AP Photo

Varšava 12. marca (TASR) - Poľsko má záujem kúpiť od Spojených štátov riadené strely typu Tomahawk a vybaviť nimi svoje nové ponorky, uviedol dnes v štátnom rozhlase poľský minister obrany Tomasz Siemoniak.

Denník Gazeta Prawna uviedol, že minister v rozhlasovom rozhovore spresnil, že strely by sa stali súčasťou poľského systému odstrašenia potenciálnych agresorov. Pripomenul, že strely tohto typu dokážu niesť 500 kilogramov výbušniny a zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti vyše 1000 kilometrov. Dodal, že v súčasnosti ich vo výzbroji majú armády Spojených štátov a Británie.

Siemoniak vysvetlil, že Poľsko sa chystá kúpiť nový typ ponoriek. Jednou z funkcií, ktoré by mali mať, je práve vyzbrojenie riadenými strelami.

Ponorky sa do výzbroje poľskej armády dostanú do roku 2030. Za dlhou čakacou dobou je mnoho zložitých postupov, rovnako ako aj náročnosť stavby plavidiel, vysvetlil Siemoniak. Z ministrových slov vyplynulo, že nákup ponoriek je súčasťou plánu na modernizáciu poľského vojenského námorníctva.

Siemoniak okrem toho uviedol, že tento rok sa na vojenských cvičeniach v Poľsku zúčastní asi 10.000 vojakov armád členských štátov NATO vrátane okolo 5000 príslušníkov jednotky rýchlej reakcie, známej aj pod názvom Spearhead.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.