Islamisti spomalili postup vládnych síl v Tikríte

Iracké bezpečnostné sily sa pripravujú na útok počas bojov s militantmi Islamského štátu (IS) na frontovej línii v irackom Tikríte, 130 km severne od Bagdadu 12. marca 2015. Iracké vládne sily a šiitské milície dobyli oblasti v severnej časti strategicky významného mesta Tikrít, ktoré od vlaňajšieho júna ovládajú militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Foto: TASR/AP

Bagdad 13. marca (TASR) - Militantom z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) sa podarilo spomaliť ofenzívu irackých vládnych síl zameranú na znovudobytie strategicky významného mesta Tikrít. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z irackej armády.

V rámci rozsiahlej protiofenzívy, trvajúcej už vyše týždeň, prenikli v stredu do mesta - súčasne zo severu a juhu - iracké vládne sily a s nimi spriaznené šiitské milície. Po prudkých bojoch sa dostali až do centra Tikrítu, domovského mesta bývalého diktátora Saddáma Husajna, vzdialeného asi 140 kilometrov severozápadne od Bagdadu.

V centre mesta však armáda narazila na tvrdý odpor IS a ich ďalší postup spomalila paľba ostreľovačov a výbušniny nastražené na cestách a v budovách.

Sunnitskí radikáli stále kontrolujú bývalý Saddámov palácový komplex a minimálne ďalšie tri mestské obvody a na viacerých miestach stále prebiehajú ostré pouličné boje.

Dobytie Tikrítu

Na prebiehajúcej ofenzíve voči IS, ktorej hlavným cieľom je dobytie Tikrítu, sa zúčastňuje okolo 20.000 príslušníkov irackej armády a šiitských milícií za podpory spriaznených sunnitských kmeňov. Ozbrojenci IS mesto ovládali od vlaňajšieho júna.

Opätovné získanie Tikrítu by irackým vládnym silám umožnilo postupovať ďalej na sever a pokúsiť sa o útok na Mósul - druhé najväčšie mesto krajiny, ktoré taktiež ovláda IS. Islamský štát preto do Tikrítu sťahuje posily z iných častí svojho samozvaného kalifátu, ktorý vyhlásil na ním kontrolovaných územiach Iraku a Sýrie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.