Podľa Miškova hrozí, že Slovensko o Gabčíkovo príde

Juraj Miškov Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 13. marca (TASR) - Kroky vlády, ktorá prevzala kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG), môžu v konečnom dôsledku viesť k tomu, že Slovensko o VEG príde. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil exminister hospodárstva a líder strany SKOK Juraj Miškov.

"Rozhodnutie krajského súdu v Bratislave z 9. marca, v ktorom štátny podnik Vodohospodárska výstavba v plnom rozsahu prehral súdny spor, vyvoláva obrovské riziká a otázniky nad ďalším osudom VEG. Je vysoko pravdepodobné, že dôsledkom budú nielen ďalšie dlhoročné súdne spory, v ktorých môže Slovensko prehrať, ale aj strata vlastníctva VEG a jeho prevedenie naspäť do majetku Slovenských elektrární (SE)," povedal Miškov. Keďže SE sú dnes súkromným podnikom, ktorý je v procese predaja, je podľa strany SKOK možné, že VEG skončí v súkromných rukách maďarských investorov do SE.

"Premiér sa zachoval ako Jánošík, ktorý bohatým zobral a chudobným vrátil. Realita však zďaleka nie je taká poetická. Tento predvolebný marketing Smeru-SD zaplatia občania," myslí si Miškov.

Podľa poslanca Martina Chrena je právna situácia okolo Gabčíkova komplikovaná a vôbec nie je taká jasná, ako to prezentuje predseda vlády. "Snaží sa dokázať, že získal Gabčíkovo pre štát. To však už bolo štátne od roku 2006. Kroky vlády však môžu Slovensko o Gabčíkovo pripraviť," zdôraznil.

Strana SKOK preto žiada v otvorenom liste premiéra o odpovede na viacero otázok. Chce vedieť, aké účinky má vyslovenie neplatnosti Zmluvy o prevádzke na Dohodu o usporiadaní, na základe ktorej došlo k prevodu vlastníctva majetku VEG na Vodohospodársku výstavbu? "Ak stratila platnosť Zmluva o prevádzke, ktorá bola podmienkou účinnosti Dohody o usporiadaní, prestala byť účinná aj Dohoda o usporiadaní?" pýtajú sa poslanci. Poslancov tiež zaujíma, aký bol dôvod odstúpenia štátu od Zmluvy o prevádzke, ktoré vláda deklarovala 10. marca 2015. "Možno odstúpiť od zmluvy, o ktorej absolútnej neplatnosti už rozhodol súd?" znie otázka.

Stranu SKOK tiež zaujíma, aký bude mať súčasná situácia vplyv na vzťah štátu a Enelu. "Vyvolá to medzinárodnú arbitráž v zmysle medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií prípadne v zmysle arbitrážnych doložiek v Dohode o usporiadaní a Zmluve o odškodnení? Konala vláda SR unáhlene? Došlo vôbec k rokovaniu vlády s Enelom v súvislosti so Zmluvou o prevádzke a ostatnými okolnosťami?" pýtajú sa.

Členovia novej politickej strany zároveň vyzývajú premiéra, aby osobne zabezpečil, že Vodohospodárska výstavba, š. p., vykoná riadnu a spravodlivú medzinárodnú súťaž na obstaranie generálnej opravy turbín VEG. Šéf exekutívy má takto vyvrátiť podozrenie, že skutočným motívom konania vlády je snaha dostať pod kontrolu nominantov strany Smer–SD túto lukratívnu zákazku v očakávanej hodnote 80 miliónov eur.

Premiér Fico 9. marca oznámil, že vláda preberá kontrolu nad VEG. "Mám dobrú správu pre Slovensko. Berieme si späť do plného vlastníctva štátu a pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo," spresnil premiér. Pripomenul, že jeho vláda opakovane tvrdila, že zmluva o nájme Gabčíkova je neplatná a že tento prenájom hrubo poškodil hospodárske a finančné záujmy Slovenska. "Pred niekoľkými mesiacmi sme preto túto zmluvu vypovedali. Keďže sme požiadali SE pod kontrolou spoločnosti Enel, aby odstránili nedostatky a plnili si povinnosti zo zmluvy o prevádzke VEG a k plneniu týchto povinností neprišlo, rozhodli sme sa využiť ďalšie ustanovenie zmluvy o prenájme. Dnešným dňom (9.3.) sme rozhodli o odstúpení od tejto zmluvy," oznámil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.