Slováci si sporia na konkrétny cieľ, ale aj na horšie časy

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 13. marca (TASR) - Odborníci radia, že na to, aby nás neprekvapili nečakané udalosti, by sme si mali odkladať každý mesiac 10 % z výplaty a na účte by mala byť železná rezerva vo výške troch mesačných platov. V online prieskume ČSOB zisťovala, aké je skutočné finančné správanie Slovákov.

Z prieskumu, ktorý ČSOB realizovala na celoslovenskej vzorke takmer 2000 respondentov, vyplynulo, že jeden z troch Slovákov sa stavia k financiám zodpovedne a zámerne sa vyhýba neplánovaným výdavkom.

Naopak, ďalšia tretina sa priznáva k občasnej márnotratnosti, keď nad rozumom preváži akútna potreba urobiť si radosť kúpou niečoho, čo nevyhnutne nepotrebuje. Približne 16 % ľudí uviedlo, že peniaze míňajú na dary pre svojich blízkych. Neplánovane vyťahovať peňaženku motivujú Slovákov podľa prieskumu najmä výpredaje. Tendenciu neplánovane míňať majú najmä ženy, mužov výsledky prieskumu zaradili do skupiny ľudí, ktorá sa snaží zbytočne nemíňať.

Až dve tretiny ľudí uviedli, že sledujú svoj rozpočet a považujú sa v oblasti financií za stratégov. Iba jeden z 12 Slovákov sa označil za "držgroša". O niečo viac je pôžitkárov, za ktorých sa označil každý štvrtý Slovák, ktorý sa zúčastnil na prieskume. Ľudia, ktorí sa zaradili do tejto kategórie, si bez výčitiek svedomia vychutnávajú veci a neváhajú priplatiť si za kvalitu.

Zo štatistík ČSOB vyplýva, že najobľúbenejším druhom sporenia je sporiaci účet, na ktorom majú ľudia v priemere nasporených viac ako 4000 eur. Priemerný vek človeka, ktorý si sporí, je 43 rokov. Za posledné dva roky narástli úspory na sporiacich účtoch o 29 %.

TASR informovala Zuzana Eliášová z ČSOB.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.