Mladý Afganec prišiel v detstve o nohu, v Nemecku študuje za protetika

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Berlín 13. marca (TASR) - Dvadsaťpäťročný Afganec Nazír Ahmad Ahmad Šáh prišiel ako dieťa v Kábule o nohu. Teraz študuje na odbornej škole v Nemecku, aby mohol vyrábať protézy pre ľudí s podobným osudom, informovala dnes agentúra DPA.

Keď mal Šáh osem rokov, hral sa pred svojím domom v afganskej metropole Kábul a nešťastnou náhodou stúpil na nášľapnú mínu, ktorá explodovala a odtrhla mu nohu.

"Vyrastal som vo vojne," povedal Šáh počas rozhovoru na odbornej škole v mestečku Hessisch Lichtenau pri Kasseli v strednom Nemecku.

"Chýbala mi ľavá noha od stehna dolu a moje pravé koleno bolo zničené. Vojna bola vtedy naozaj intenzívna," spomínal na nešťastnú udalosť afganský študent.

V roku 2009 sa o jeho prevoz z Afganistanu postarala charitatívna organizácia Children Need Us (Deti nás potrebujú), aby mu v Nemecku vyrobili prvú protetickú náhradu nohy.

"Rozhodol som sa vtedy učiť tejto profesii, aby som mohol pomôcť iným ľuďom v mojej krajine (Afganistan). Poznám krajinu, miestnych ľudí a ich potreby," povedal Šáh.

Pri splnení sna mladému Afgancovi pomohli odborníci, ktorí mu vyrobili protézu. Tí ho tiež spojili s vedením špecializovanej školy v mestečku Hessisch Lichtenau, kde začal Šáh študovať výrobu protéz.

"Praxuje u nás zadarmo," uviedol Alf Reuter, výkonný riaditeľ firmy, ktorá Šáha zaúča. Životné náklady pritom afganskému študentovi hradí charita.

Medzinárodný výbor Červeného kríža je jednou z organizácií, ktoré pomáhajú obetiam vojny v Afganistane. Výbor prevádzkuje sedem protetických centier, pomáhajúcich pacientom po amputácii končatín aj osobám s inými druhmi postihnutia.

Červený kríž len vlani registroval 1300 nových pacientov s amputovanými končatinami a vyrobil pre nich vyše 17.000 protéz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.