Izraelskí Arabi odmietli Netanjahuovo ospravedlnenie za sporné výroky

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, archívne foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem 24. marca (TASR) - Politickí lídri izraelských Arabov odmietli dnes ospravedlnenie premiéra Benjamina Netanjahua za jeho kontroverzné vyjadrenia, ktorými chcel motivovať svojich stúpencov k účasti na voľbách.

Šéf izraelskej vlády priamo v deň minulotýždňových predčasných parlamentných volieb v Izraeli vyhlásil, že mimovládne organizácie "húfne" zvážajú autobusmi arabských voličov k volebným strediskám, aby hlasovali proti nemu. Jeho slová sa dotkli izraelských Arabov, ktorí ich označili za rasistické.

Netanjahu v pondelok svoje výroky verejne oľutoval. Za týmto účelom pozval do svojej rezidencie v Jeruzaleme viacerých miestnych arabských politikov. Ospravedlnenie zverejnil aj v podobe videoklipu na svojej stránke na Facebooku.

Jeden z predstaviteľov izraelských Arabov, Ahmad Tíbí, však dnes Netanjahuovu sebakritiku odmietol ako neúprimnú, približuje agentúra AP.

Odmietavý postoj zaujala aj izraelsko-arabská politička Ajda Túmová-Sulajmánová. Zdôraznila pritom, že na utorkové stretnutie s Netanjahuom neboli pozvaní zástupcovia jej Zjednotenej kandidátky, za ktorú v nedávnych voľbách hlasovala väčšina izraelských Arabov.

Arabskí občania tvoria asi 20 percent obyvateľov Izraela. Ústava im síce garantuje rovnoprávnosť so židovským obyvateľstvom, ale Arabi sa dlhodobo sťažujú na rozsiahlu diskrimináciu zo strany úradov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.