Prevádzkovateľ reaktorov bude zodpovedať za škodu do 300 miliónov eur

Jadrová elektráreň Mochovce Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 25. marca (TASR) - Prevádzkovateľ zariadenia s jadrovými reaktormi slúžiacimi na energetické účely bude zodpovedať v etape ich uvádzania do prevádzky, respektíve počas prevádzky, za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda, najviac do výšky 300 miliónov eur. Vyplýva to zo zákona o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a o jej finančnom krytí, ktorý podpísal prezident SR Andrej Kiska.

V prípade jadrovej škody s jadrovými reaktormi slúžiacimi výlučne na vedecké, pedagogické alebo výskumné účely sa podľa Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR v zákone navrhuje zodpovednosť najviac v rozsahu 185 miliónov eur za každú jadrovú udalosť. Do výšky 185 miliónov eur bude prevádzkovateľ zodpovedať aj za jadrovú škodu pri každej preprave rádioaktívnych materiálov.

"Prevádzkovateľ je povinný kryť svoju zodpovednosť za jadrovú škodu do ustanovených limitov poistením alebo finančnou zábezpekou. Na finančnú zábezpeku nemôžu byť použité verejné zdroje," konštatuje v zákone ÚJD.

Na konanie vo veci náhrady jadrovej škody je príslušným súdom v prvom stupni Okresný súd Nitra, pričom jeho obvodom je celé územie Slovenskej republiky. Zákon bude účinný od 1. januára 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.