Schengenská zmluva sa začala uplatňovať pred 20 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR

Schengen/Bratislava 25. marca (TASR) - Na hraniciach Belgicka, Holandska, Luxemburska, Francúzska, Nemecka, Portugalska a Španielskom sa začala pred 20 rokmi - 26. marca 1995 - uplatňovať Schengenská zmluva o postupnom rušení osobných kontrol.

Schengenskú zmluvu, ktorá umožnila voľný pohyb osôb a tovaru signatárskych krajín, podpísali zakladajúci členovia 14. júna 1985. Nadviazala na Saarbrückenskú dohodu o postupnom rušení vzájomných colných kontrol, ktorú rok predtým uzatvorili Francúzsko a Nemecko.

Dňa 26. marca 1995 bol uvedený do činnosti Schengenský informačný systém (SIS), ktorý umožňoval rýchlu výmenu údajov o osobách a niektorých tovaroch (osobitne o zbraniach a drogách) medzi policajnými a colnými úradmi štátov schengenského priestoru.

Schengenský priestor je v súčasnosti územie časti Európy a hŕstky zámorských území, v ktorom môžu ľudia voľne prekračovať hranice zmluvných štátov na ktoromkoľvek mieste bez toho, aby museli prejsť hraničnou kontrolou. Funguje tu voľný pohyb osôb a tovaru. Letiská krajín sa považujú za vonkajšie hranice len pre lety "do" alebo "z" tretích krajín a lety v rámci štátov Schengenskej zmluvy sa pokladajú za vnútorné. Schnegenský priestor vymedzuje spoločná posilnená hranica.

Do schengenského priestoru sa postupne pripojili ďalšie členské krajiny Európskej únie, ale vždy trvalo niekoľko rokov, kým splnili predpoklady na zrušenie hraničných kontrol.

Slovenská republika sa členom schengenského priestoru stala 21. decembra 2007. Úderom polnoci tak prestali existovať kontroly na hraniciach medzi starými a novými členskými krajinami. Stalo sa tak po dva roky trvajúcom hodnotiacom procese. Spoločne so SR sa členmi schengenského priestoru stali Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Zrušenie kontrol sa týkalo zatiaľ len pozemných a vodných komunikácií. Bratislavské letisko vstúpilo do schengenského priestoru 28. marca 2008, keď zanikla potreba pasovej kontroly pre schengenských cestujúcich a umožnilo sa voľné prekročenie vnútornej hranice občanmi zmluvných štátov.

V januári 2015 ministri vnútra 11 európskych krajín a americký minister spravodlivosti Eric Holder na mimoriadnom stretnutí o terorizme vo francúzskom Paríži vyjadrili ochotu revidovať Schengenskú zmluvu so zámerom zlepšiť kontrolu na vonkajších hraniciach EÚ. Správy o tom, že Európska komisia zvažuje realizáciu dlhodobého plánu, ktorého cieľom je vytvorenie úplne nového dozoru nad hranicami EÚ s vlastným riadiacim centrom a nezávislým systémom kontroly, sa objavili v novembri 2014.

Možnosť obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach EÚ na 30 dní existuje v prípadoch ohrozenia národnej bezpečnosti. Toto opatrenie využívajú národné orgány napríklad počas summitov a veľkých športových podujatí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.