Doložka vplyvu na rodinu pri zákonoch nebude

Na archívnej snímke Ján Figeľ a Ivan Uhliarik Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 25. marca (TASR) - Povinnosť skúmať vplyv navrhovanej legislatívy na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie sa zavádzať nebude. Poslanci NR SR dnes totiž nepodporili návrh novely Rokovacieho poriadku NR SR z dielne KDH.

"Takouto úpravou dôjde k zvýšeniu ochrany manželstva a rodiny v súlade s ústavou, so základnými zásadami zákona o rodine a s cieľmi stanovenými ústavodarcom,"
tvrdil predseda KDH Ján Figeľ. Podľa jeho slov zmena Ústavy SR, ktorá od septembra 2014 posilnila ochranu a podporu manželstva, bola východiskom pri tomto návrhu. Predstavitelia KDH sú presvedčení, že jedným z predpokladov pre zabezpečenie účinnej ochrany manželstva a rodiny zákonom je aj posudzovanie vplyvu navrhovaného zákona, a to najmä vzhľadom na jeho hospodársky a finančný dosah na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie.

V súčasnosti podľa zákona o rokovacom poriadku parlamentu je navrhovateľ legislatívy povinný skúmať pri predkladaných návrhoch jej vplyvy na verejné financie, na podnikateľské a životné prostredie, na obyvateľov a zamestnanosť. "V súlade s novým znením ústavy navrhujeme doplniť do doložky o posúdení vplyvov aj tzv. rodinné hľadisko. To znamená, že každý návrh novej legislatívy by mal obsahovať aj vyhodnotenie jej vplyvu na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie," povedal Figeľ.

Podľa neho totiž pre KDH predstavuje rodina spolu s prácou a so spravodlivosťou trojicu základných programových pilierov politiky. "Demografická stagnácia a sociálne problémy Slovenska volajú po aktívnej prorodinnej politike a po účinných systémových opatreniach. Chceme s takýmito návrhmi prichádzať pred občanov a do parlamentu," dodal Figeľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.