Zástupkyňou Slovenska v Benátskej komisii bude naďalej I. Macejková

Na snímke predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková. Foto: TASR/František Iván

Trenčín 25. marca (TASR) – Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková bude aj naďalej zastupovať Slovensko v Európskej komisii pre demokraciu prostredníctvom práva (ďalej Benátska komisia). Vláda na dnešnom výjazdovom rokovaní v Trenčíne rozhodla o jej vymenovaní na obdobie nasledujúcich štyroch rokov.

Pre Macejkovú ide o tretie funkčné obdobie na tomto poste, ktorý zastáva od 3. októbra 2007. Opätovne bola vymenovaná 30. marca 2011. Súčasné funkčné obdobie jej končí 31. marca 2015. V materiáli ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že výslovne súhlasila so svojím menovaním.

Benátska komisia vznikla 10. mája 1990 ako poradný orgán Rady Európy, ktorý svoju činnosť zameriava na vytváranie právnych záruk pre rozvoj demokracie, podporu právneho štátu a posilnenie znalosti právnych systémov účastníckych štátov.

Komisia je expertným orgánom zloženým z medzinárodne uznávaných odborníkov. Významnou súčasťou jej práce je nezávislá výskumná činnosť, jej výsledkom môžu byť štúdie, návrhy zásad pre tvorbu nových právnych predpisov a medzinárodných zmlúv. Vo zvýšenej miere sa venuje ústavnoprávnym otázkam. Návrh komisie môže byť predmetom diskusie a byť prijatý v niektorom zo štatutárnych orgánov Rady Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.