Primátor Levoče tvrdí, že finančná situácia mesta nie je dobrá

Levoča, ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Levoča 26. marca (TASR) – Finančná situácia mesta Levoča nie je podľa nového primátora Milana Majerského dobrá, úrad prevzal s mínusom na účte vo výške 123.000 eur. Potvrdil to dnes na tlačovej konferencii, kde okrem iného hodnotil prvých sto dní vo funkcii. "Na účte bolo k 15. decembru minulého roku cca 1,4 milióna eur. Realita je však taká, že milión eur boli účelovo viazané finančné prostriedky na zimný štadión, 341.000 na historické pamiatky a súčasne s tým sme evidovali faktúry po lehote splatnosti vo výške viac ako 40.000 eur," konkretizoval Majerský.

Okrem toho úverové prostriedky samosprávy predstavujú takmer 4,9 milióna eur, pričom výška splátok je mesačne nastavená na cca 26.000 eur. Práve preto muselo mesto pristúpiť k razantnému šetreniu, okrem iného sa neobsadila pozícia prednostu mestského úradu, čím ročne v Levoči ušetria takmer 18.000 eur. "Prišlo však aj k ďalším personálnym zmenám, pri ktorých sme zrušili desať pracovných miest, čím ušetríme ďalšie desiatky tisíc eur. Lesy mesta Levoča plánovali v tomto roku dať do rozpočtu 55.000 eur, po rokovaniach sa táto suma zvýšila na 133.000 eur. K určitým korektúram a racionalizácii dôjde aj v prípade Technických služieb mesta, kde sme sa taktiež dohodli na určitom šetrení," dodal primátor. Podľa neho sa podarí vyše 100.000 eur dostať do rozpočtu po konzultácii s riaditeľmi jednotlivých mestských organizácií.

Veľkou racionalizáciou prejde podľa Majerského i finančné oddelenie, prínosom by mala byť jeho nová vedúca Dagmar Olekšáková. Rovnako to platí aj na odbore školstva, ku konkrétnym organizačným zmenám však dôjde až v septembri, teda po skončení aktuálneho školského roka. Platovou korektúrou prešiel celý mestský úrad po dohode s vedúcimi jednotlivých odborov. Podľa primátora je teraz odmeňovanie zamestnancov spravodlivejšie.

Mesto v súčasnosti finančne dosť zaťažuje aj rekonštrukcia zimného štadióna. Samospráva síce dostala dotáciu z Úrady vlády SR vo výške milión eur, projekt je však nastavený na 1,5 milióna eur. "V tejto sume však nie sú parkoviská, chodníky, klimatizácia, strecha na budove Kocky, do ktorej nám tečie, nákup rolby a mnohé iné veci. Stavebný projekt má veľa nedostatkov, pričom aktuálna cena dokončenia zimného štadióna bude 1,76 milióna eur," upozornil Majerský.

Mesto v tejto súvislosti oslovilo Úrad vlády SR i Slovenský zväz ľadového hokeja s požiadavkou o zvýšenie dotácie a zároveň rokuje s dodávateľmi stavby o znížení cien. "Zdedili sme záväzok a pracujeme na jeho doplnení, hoci som si istý, že ľudia viac potrebujú, aby mali v meste prácu, pred domom chodník či cestu, alebo aby im na ulici svietila lampa. Ku komfortu občanov však podľa môjho názoru patrí aj zimný štadión," konštatoval primátor. Hrubá stavba štadióna je už pred dokončením, nasledovať bude technologická časť a zemné práce v okolí. Primátor pevne verí, že sa štadión podarí dokončiť na jeseň tohto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.