Dôvera sa s ANS dohodla na zvýšených cenových podmienkach

Na snímke prezident ANS Marián Petko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 30. marca (TASR) – Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera ponúkla navýšenie cenových podmienok pre desiatky regionálnych nemocníc, ktoré združuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Urobila tak ako druhá v poradí po štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).

"Navrhla nám zvýšenie za ukončené hospitalizácie a za ambulantnú starostlivosť na obdobnej úrovni ako VšZP,"
povedal po dnešnom rokovaní s poisťovňami prezident ANS Marián Petko.

"Predbežne sme sa dohodli na úprave platobných podmienok na druhý kvartál tohto roka," TASR informoval PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský. Úpravy podľa neho pozostávajú zo zvýšenia úhrad v ústavnej pohotovostnej službe a na centrálnom príjme o 20 percent a zo zvýšenia úhrad (ceny bodu a kapitácie) o tri až päť percent pri využívaní online informácií pri liečbe pacienta."Ďalej sme sa dohodli na zvýšení úhrad za hospitalizáciu o 50 eur, aj na zvýšení úhrad za osobitne hradené výkony o 34 eur s tým, že polovica tohto zvýšenia bude vyplatená hneď a druhá polovica bude doplatená po tom, ako dôjde k avizovanému zvýšeniu zdrojov v zdravotníckom systéme," dodal.

Súkromná Union ZP sa na navýšených cenových podmienkach s ANS zatiaľ nedohodla. "Momentálne s ňou máme najhoršie platobné podmienky," povedal prezident ANS.Union ZP podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej peniaze navýši v závislosti od uvoľnenia dodatočných zdrojov od štátu. Podotkla, že poisťovňa dala vlani ANS o 2,5 milióna eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. "V roku 2014 sme skončili so stratou deväť miliónov eur," povedala. Union ZP bude s ANS rokovať ešte budúci týždeň.

Navýšenie prostriedkov od Union ZP je podľa Petka pre regionálne a malé nemocnice dôležité. VšZP nedávno garantovala, že ak obe súkromné poisťovne dorovnajú jej ponuku z januára 2015, od 1. apríla 2015 by prostriedky upravila na dvojnásobok. "V tomto prípade by sme boli úplne spokojní na celý tento rok," uviedol.

V piatok 27. marca podpísali všetky zdravotné poisťovne memorandum s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR. "Vyplýva z neho, že všetky dodatočné prostriedky, ktoré prídu do systému, pôjdu do zdravotných poisťovní a odtiaľ do nemocníc," vysvetlil Petko. S ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nominant Smeru-SD) sa podľa neho zhodli na tom, že tieto finančné prostriedky musia byť uvoľnené k 1. júnu 2015. TASR oslovila aj ministerstvo, to sa zatiaľ nevyjadrilo.

Asi 60 neštátnych nemocníc, ktoré združuje ANS, potrebuje zhruba 20 miliónov eur na vykrytie nákladov spojených so zákonným zvýšením platov lekárov a zvýšením minimálnej mzdy pre všetkých pracovníkov. Upozorňujú na to od vlaňajšieho októbra. Šéf ANS Marián Petko viackrát povedal, že ak sa im nepodarí získať viac peňazí, budú zatvárať oddelenia, prepúšťať či krátiť úväzky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.