Tokio: Štvrť Šibuja začala uznávať manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Lesbický pár Kojuki Higašiová (vpravo) a Hiroko Masuharová pózujú s dúhovým transparentom s nápisom Ďakujem, Šibuja pred miestnym úradom v mestskej štvrti Šibuja v Tokiu 31. marca 2015. Foto: TASR/AP

Tokio 31. marca (TASR) - Štvrť Šibuja v Tokiu sa dnes stala prvou lokalitou v Japonsku, ktorá uznala partnerstvá osôb rovnakého pohlavia za "obdobu manželstva". To homosexuálom zaručuje rovnaké práva, aké majú manželia - vrátane návštev v nemocniciach a prenájmu bytu.

Poslanci tokijského volebného obvodu Šibuja dnes hlasovaním schválili iniciatívu, na základe ktorej sa partnerom rovnakého pohlavia začnú vydávať sobášne listy.

Nové nariadenie sa týka iba štvrte Šibuja a nie je oficiálne právne záväzné. Tí, čo nebudú dodržiavať rozhodnutie miestnych poslancov, však budú mať svoje mená zverejnené na webovej stránke tohto volebného obvodu.

Šibuja plánuje aj priebojnú a výraznú vzdelávaciu kampaň v záležitosti LGBT ľudí, približuje agentúra AP.

Homosexuálne celebrity sú síce v Japonsku viditeľné a populárne, ale lesbickí, homosexuálni, bisexuálni a transrodoví Japonci tvrdia, že vyrastať a žiť ako LGBT človek v kultúre, ktorá si vyznáva hodnoty harmónie a uniformity, je mimoriadne ťažké.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.