Streľba v Uherskom Brode: Účtovníčku trafilo šesť guliek, aj tak ušla

Reštaurácia Družba v moravskom meste Uherský Brod Foto: www.menicka.cz

Bratislava 31. marca (Teraz.sk) - Vyšetrovanie Odboru vnútornej kontroly Policajného prezídia ČR odhalilo podrobnosti o tragickom prípade streľby v Uherskom Brode, ktorá si vyžiadala deväť obetí vrátane útočníka a jednu ťažko zranenú osobu.

Keď účtovníčka reštaurácie Družba vošla do miestnosti, prekvapilo ju ticho. Potom však začula za sebou šramot. Otočila sa a uvidela muža s pištoľou. "Pocítila ranu v hrudníku a na ruke, dnes vieme, že ju páchateľ postrelil celkovo šesťkrát. Napriek tomu sa jej podarilo ujsť," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Michaela Hýbnerová z odboru vnútornej kontroly.

Účtovníčka sa napriek šiestim strelným ranám dostala do lekárskej starostlivosti včas a lekári jej dokázali zachrániť život.

Miestna obyvateľka zapaľuje sviečky pred reštauráciou Družba v moravskom meste Uherský Brod, kde strelec zabil osem hostí, 24. februára 2015. Útočník sa potom zastrelil sám. Jedna žena - servírka - je vo vážnom stave. Foto: TASR/AP

Tragédia spôsobila v Českej republike šok a verejnosť sa začala pýtať, či bol postup polície optimálny. Páchateľ totiž usmrtil všetky obete okamžite po tom, ako vstúpil do reštaurácie, políciu však v telefóne klamal, že má piatich nezranených rukojemníkov a chce hovoriť s televíziou Prima. Tento fakt výrazne komplikoval možnosť okamžitého zásahu.

"Vyjednávač s páchateľom hovoril päťkrát," povedala Hýbnerová s tým, že sa vyjednávač pokúsil ešte niekoľkokrát spojiť s páchateľom a potom konštatoval, že vyjednávanie bolo neúspešné.

Polícia sa odhodlala k zásahu dvakrát. V prvom prípade sa vzhľadom na neprehľadnosť situácie a potenciálne riziko pre rukojemníkov stiahla, prostredie však mala pod kontrolou. Pri druhom zásahu vpadla do reštaurácie jednotka kukláčov, ktorá našla už len telá obetí a páchateľa.

Policajné auto je pred reštauráciou Družba v moravskom meste Uherský Brod, kde strelec zabil osem hostí, 24. februára 2015. Útočník sa potom zastrelil sám. . Foto: TASR/AP

Polícia bola kritizovaná, že sa nepokúsila dostať z toalety muža, ktorý sa tam pred páchateľom ukrýval. Ako vysvetlila Hýbnerová, páchateľ mal na dvere toalety výborný výhľad a nebolo možné odtiaľ muža vyslobodiť bez toho, aby si to všimol.

"Policajti pri zákroku nezlyhali," ubezpečil český policajný prezident Tomáš Tuhý. Vyšetrovanie napriek tomu odhalilo aj nedostatky. "Nedostatky vidíme v činnosti operačného dôstojníka, rezervy boli v komunikácii so samosprávou a informovaním médií," spresnila Hýbnerová.

Podľa výsledkov vyšetrovania polícia postupovala pri zásahu v súlade so svojimi vnútornými predpismi a žiadnej väčšej chyby sa nedopustila.

K streľbe v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod, pri ktorej bolo osem zabitých obetí a útočník sa potom zastrelil sám, došlo 24. februára. Podľa starostu mesta Patrika Kunčara vtrhol strelec, miestny občan, do reštaurácie okolo 13.00 h, bol ozbrojený dvoma strelnými zbraňami a spustil okolo seba bezhlavú paľbu. Padlo až okolo 25 výstrelov. Vo vnútri sa nachádzalo asi 20 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.