V Tatrách je mierne, vo Fatrách malé lavínové nebezpečenstvo

Šesť českých turistov pochovala lavína pri Söldene v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko v máji 2009. Na fotografii stopy po lyžiach smerujú na miesto, z ktorého sa zrútila. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 31. marca (TASR) – Vo všetkých Tatrách platí od nadmorskej výšky 1800 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Lavínové nebezpečenstvo môže podľa neho vystupňovať predpokladané sneženie a silný vietor. "Uvoľnenie lavín naďalej hrozí pri veľkom dodatočnom zaťažení iba mierne spevnenej snehovej pokrývky ojedinelých extrémne strmých svahov záveterných orientácií. Najmä na východných, juhovýchodných a južných, vysoko položených tatranských svahoch sa nachádzajú nestabilné, vetrom ubité snehové dosky," uviedol Lizuch.

Ráno bolo na horách väčšinou polooblačno, oblačnosť pribúdala zo západu. Nad ránom sa vietor utíšil a ráno fúkal len slabý až mierny vietor prevažne západných smerov s rýchlosťou do 20 km/h. Vo Vysokých a Nízkych Tatrách fúkal prevažne čerstvý severozápadný vietor s rýchlosťou do 40 km/h, v nárazoch do 65 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala -11 do 0 stupňov Celzia. Za posledných 24 hodín pripadlo vo vyšších nadmorských výškach do 5 cm vlhkého snehu.

V nižších polohách je snehová pokrývka vlhká až kašovitá, ale v najvyšších polohách Tatier sa na tvrdom premrznutom podklade môžu vyskytovať vetrom sformované snehové dosky a náveje. V zúžených miestach, žľaboch a terénnych nerovnostiach môžu dosahovať hrúbku až 40 cm.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.