Kuvajt dá Sýrii 500 miliónov dolárov na zmiernenie humanitárnej krízy

Kuvajtský emir šejk Sabah al-Ahmad as-Sabáh, archívne foto Foto: TASR/AP

Kuvajt 31. marca (TASR) - Kuvajt venuje 500 miliónov dolárov na zmiernenie humanitárnej krízy v Sýrii. Oznámili to dnes lídri tohto štátu na medzinárodnom summite v kuvajtskom hlavnom meste.

"S radosťou vám oznamujem záväzok štátu Kuvajt, že vláda spoločne so súkromným sektorom venuje 500 miliónov dolárov na podporu v humanitárnej situácii, v ktorej sa ocitol bratský sýrsky ľud," uviedol kuvajtský emir šejk Sabáh al-Ahmad as-Sabáh v prejave, ktorý naživo vysielala štátna televízia.

Organizácia Spojených národov, ktorá summit usporadúva, vyhlásila, že pomoc v humanitárnej kríze potrebuje 18 miliónov ľudí žijúcich v Sýrii a rozptýlených po celom regióne, ako aj krajiny a komunity, ktoré sa o Sýrčanov starajú na svojich územiach.

Počas krvavého konfliktu v Sýrii zomrelo približne 200.000 ľudí a takmer polovica sýrskeho obyvateľstva je vysídlená z domovov. Konflikt sa začal protivládnymi protestmi v roku 2011 a vyústil do totálnej občianskej vojny. Počet ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, stúpol len za desať mesiacov o 2,9 milióna, sumarizuje agentúra Reuters.

Na medzinárodnom summite OSN v Kuvajte sa zúčastňuje takmer 80 vlád a desiatky humanitárnych organizácií. Dúfajú, že získajú prísľuby veľkej pomoci pre Sýriu, ktorá naliehavo potrebuje celkovo až 8,4 miliardy dolárov.

Hoci dary po prvej výročnej konferencii v Kuvajte v roku 2013 prekročili vtedajšiu požadovanú sumu 1,5 miliardy dolárov, vlaňajšia konferencia dokázala z požadovaných 6,5 miliardy zabezpečiť iba 2,4 miliardy dolárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.