MOČENOK: V areáli kaštieľa internovali vyše 150 kňazov zo Slovenska

Ilustračné foto Foto: TASR

Močenok 11. apríla (TASR) – Nerovný boj duchovných a veriacich za náboženskú slobodu s komunistickým režimom pripomína obyvateľom Močenka v okrese Šaľa od novembra minulého roka pamätná tabuľa. Umiestnená je v blízkosti vchodu do biskupského kaštieľa, ktorý bol v rokoch 1950-1952 internačným táborom pre kňazov a až do roku 1989 aj pre rehoľné sestry.

V priestoroch močenského kaštieľa bolo väznených zhruba 300 kňazov a rehoľníkov zo všetkých diecéz Slovenska. Celý areál vtedy obohnali vysokým plotom so zámerom izolovať jeho obyvateľov od okolitého sveta. Neraz ani rodiny kňazov nevedeli, kde sa ich synovia nachádzajú. „Som jeden z posledných, čo si na to ešte pamätajú. Možno ešte starí ľudia z Močenka, ale skôr nie, lebo z toho internačného tábora veľmi ťažko vychádzali správy von. Internovaní kňazi sa usilovali všetkými možnými spôsobmi skontaktovať so svetom. Cez strechy hádzali lístočky a podobne, lebo príbuzní ani nevedeli, kde sú,“ spomínal na toto obdobie titulárny zoborský opát a kanonik Nitrianskej kapituly Ladislav Belás počas odhalenia pamätnej tabule. 

Močenok sa v tom období volal Mučeníky. „Kvôli tomuto táboru komunisti zmenili názov Mučeníkov na Sládečkovce. Lebo mučeníci, to boli na Slovensku trpitelia,“ skonštatoval Belás. Obyvatelia obce si dodnes na kňazov internovaných v kaštieli spomínajú. „Občas nám v škole zabúchali cez hodinu na okno a podali nám zákusky či cukríky, čo im doniesli návštevy. Takto nás obdarúvali, podelili sa s nami. Učiteľ s tým nikdy nemal žiadny problém,“ spomínal Vincent Lenčéš.

Farár z farnosti Opatová nad Váhom Ján Vician, bývalý kaplán v Močenku, zasa spomínal na Jozefa Štefánka, ktorý do roku 1951 pôsobil práve vo farnosti v Opatovej. „V marci 1951 bol predvolaný na okresný súd do Trenčína, kde ho zaistili a odviezli do sústreďovacieho tábora v Mučeníkoch. Na súd prišiel na bicykli, ktorý zostal po jeho odchode opretý o fasádu okresného súdu. Zobral si ho jeden z prísediacich sudcov. O pár rokov na ňom tragicky zahynul,“ spomenul si na zaujímavosť spojenú so svojím predchodcom.

Počas Akcie K vo štvrtok 13. apríla 1950 umiestnili do sústreďovacích kláštorov na celom Slovensku 881 rehoľníkov z 11 reholí. Pri opakovanej akcii v noci z 3. na 4. mája 1950 boli obsadené aj zvyšné mužské kláštory. Tieto dva zásahy na Slovensku postihli 1180 rehoľníkov z 15 reholí, žijúcich v 76 kláštoroch. Okrem Mučeníkov sústredili rehoľníkov aj do kláštorov v Hronskom Beňadiku, Podolínci, Kostolnej a Báči. V júni 1951 väčšinu rehoľníkov z Močenka previezli do najväčšieho centralizačného kláštora na Slovensku, do bývalého kláštora redemptoristov v Podolínci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.