IUR vyzval rezort výstavby, aby stiahol stavebný zákon z rokovania

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 11. apríla (TASR) – O návrhu nového stavebného zákona z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR by mala v pondelok 13. apríla rokovať tripartita. Občianske združenie Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) však upozorňuje na závažné nedostatky pripravovanej právnej normy, rezort preto žiada o jej vrátenie a dopracovanie.

Inštitút pripomenul, že po januárovom pripomienkovom konaní a následných masívnych úpravách sa v návrhu zákona neodstránili všetky pripomienky. "Stalo sa tak bez racionálneho odôvodnenia a niektoré problémy, napríklad inštitút zastavovacieho plánu, sa navyše prehĺbili. Nové znenie obsahuje tiež nové zásadné koncepčné nedostatky, ku ktorým nemohli byť v medzirezortnom pripomienkovom konaní ani vznesené pripomienky," poukázal výkonný riaditeľ IUR Juraj Suchánek.

Vo zverejnenom návrhu zákona došlo podľa neho v štruktúre aj jednotlivých ustanoveniach k viacerým podstatným zmenám. "Bolo pozmenených viac ako 130 paragrafov, viaceré boli premiestnené v rámci častí zákona. Doplnená bola príloha a pribudlo aj niekoľko ďalších súvisiacich noviel iných zákonov. Zverejnené znenie návrhu stavebného zákona po pripomienkovom konaní je odlišné v zásadných inštitútoch zákona," zdôraznil Suchánek.

Platný stavebný zákon dnes napríklad definuje, že pri stavbe malého rodinného domu stačí jedno zlúčené konanie, ktoré vedie jeden stavebný úrad. Podľa návrhu nového zákona si bude musieť stavebník pri jednoduchej stavbe najprv vybaviť obstaranie zastavovacieho plánu a jeho prijatie zastupiteľstvom vo forme všeobecne záväzného nariadenia. Až po jeho prijatí mu bude stačiť stavebný súhlas. IUR to považuje za "absolútne nemysliteľné" sťaženie postupu výstavby najmä u malých stavebníkov.

"Vzhľadom na objem a rozsah pripomienok, ako aj požadovaných zmien v stavebnom zákone, apelujeme na to, aby sa uvedený návrh zákona vrátil na dopracovanie, poprípade opäť prebehlo pripomienkové konanie," vyzval Suchánek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.