Vojtekov film Deti si pozrie Luc Besson aj Kim Ki-duk

Jaro Vojtek Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 11. apríla (TASR) - Uznávaní svetoví režiséri Luc Besson a Kim Ki-duk si pozrú hraný debut slovenského dokumentaristu Jara Vojteka Deti. Medzinárodná premiéra slovensko-českého filmu, ktorý autenticky zobrazuje pokrivené rodinné vzťahy, sa totiž odohrá 20. apríla na Medzinárodnom filmovom festivale v Pekingu, kde sa bude uchádzať o hlavnú cenu Tiantan. TASR informovala PR manažérka zo spoločnosti MPhilms Zuzana Kizáková. Ako ďalej uviedla, do oficiálneho výberu 15 súťažných snímok z celého sveta vybral film Deti Marco Müller, oscarový producent a bývalý riaditeľ prestížnych festivalov v Benátkach, Locarne či Rotterdame. Súťažná zostava vzišla z takmer tisícky prihlásených snímok z 90 krajín.

Medzinárodnej porote, ktorá rozhodne o víťazovi, bude predsedať francúzsky režisér Luc Besson (Leon, Piaty element, Lucy). Na porotcovské stoličky zasadne aj jeho dvorný scenárista Robert Mark Kamen, ktorý s ním napísal 14 filmov, najslávnejší ázijský režisér súčasnosti Kim Ki-duk, víťaz z festivalov v Cannes, Berlíne, Benátkach, San Sebastiane s filmami Golfová palica, Luk, Samaritánka, Jar, leto, jeseň, zima... alebo naposledy Pieta. A tiež brazílsky režisér Fernando Meirelles, ktorý získal vyše 50 ocenení za svoju snímku Mesto Bohov vrátane nominácií na Oscara.

"Pre mňa sú to dve roviny, z ktorých sa teším. Prvá je tá, že Marco Müller, umelecký riaditeľ festivalu v Pekingu, ktorý nás vybral do súťaže, šéfoval celé roky najznámejším festivalom sveta. 'Zakopol' o nás teda človek, ktorý naozaj rozumie filmu. Druhá je tá, že mám možnosť sa stretnúť 'naživo' s režisérmi, ktorí patria medzi mojich obľúbených - Luc Besson a Kim Ki-duk. Budem sa snažiť od nich získať cenné rady, čo bolo dobré a čo zlé na mojom filme Deti," uviedol režisér Jaro Vojtek. "Ani vo sne by mi nenapadlo, že títo páni raz budú vidieť moju prácu," dodal slovenský filmár, ktorého dokumenty My zdes, Hranica či Cigáni idú do volieb si získali pozornosť i ocenenia na medzinárodných festivaloch.

Festival v Pekingu uvedie slovenský film v oficiálnom výbere na svojej pôde vôbec po prvý raz. Deti prídu na podujatie osobne uviesť okrem režiséra Jara Vojteka aj herečka Éva Bandor, producent Mátyás Prikler, kameraman Tomáš Stanek a vedúca produkcie Martina Agricolová.

Počas štyroch rokov existencie navštívilo MFF v Pekingu 80 osobností strieborného plátna. Medzi nimi aj James Cameron, Oliver Stone, Keanu Reeves, Jean Reno či Nikita Michalkov. Festival uviedol viac ako 1100 čínskych a medzinárodných filmov, privítal viac ako 5000 žurnalistov z 300 médií, viac ako 10.000 filmových profesionálov a miliónové publikum. Tento rok uvedie takmer 400 filmov, ktoré sa budú premietať v 20 kinách a na ôsmich univerzitách v Pekingu.

V poradí 5. ročník MFF v Pekingu sa uskutoční od 16. do 23. apríla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.