S&P znížila rating dlhodobých záväzkov Ukrajiny

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Kyjev 11. apríla (TASR) - Medzinárodná agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) znížila rating dlhodobých záväzkov Ukrajiny v zahraničnej mene na úroveň CC z CCC-. Uviedla tiež, že považuje tzv. default, teda vyhlásenie platobnej neschopnosti v prípade zahraničného dlhu Ukrajiny, za fakticky istý. Informovali o tom agentúry Reuters a S&P.

Agentúra vo vojom vyhlásení konštatuje, že očakáva reštrukturalizáciu ukrajinského dlhu v zahraničnej mene rovnajúcu sa defaultu. Ukrajinská vláda má v úmysle uzavrieť rokovania o reštrukturalizácii vládneho dlhu so zahraničnými komerčnými veriteľmi do konca mája.

S&P zároveň ponechala Ukrajine negatívny výhľad ratingu, čo znamená, že ho môže v budúcnosti ešte zhoršiť.

Ukrajina má tak druhý najnižší rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene na svete, po Argentíne, ktorej S&P udelila ratingovú známku SD (selective default), čo znamená čiastočnú platobnú neschopnosť.

“Negatívny výhľad odráža zhoršujúce sa makroekonomické prostredie a rastúci tlak finančného sektora, a tiež náš názor, že default ukrajinského dlhu v zahraničnej mene je fakticky istý," uvádza sa vo vyhlásení S&P.

Celkový dlh Ukrajiny sa odhaduje na 50 miliárd USD (47,30 miliardy eur) a tento rok má splatiť pohľadávky vo výške 10 miliárd USD. Medzinárodný menový fond (MMF) schválil Ukrajine štvorročný úver vo výške 40 miliárd USD a aj Európska únia, USA a ďalší spojenci jej sľúbili finančnú pomoc.

Vládny dlh Ukrajiny sa už vyšplhal na 74 % hrubého domáceho produktu (HDP) a podľa odhadu centrálnej banky v Kyjeve by mal tento rok vzrásť na 94 % HDP.

Ukrajina má veľké problémy so splácaním svojho dlhu, pretože jej mena hrivna vlani veľmi oslabila a aj tento rok pokračuje v poklese. Začiatkom februára, presnejšie 5. februára, dosiahla historicky najnižšiu úroveň oproti doláru, a to 24,5 UAH/USD. Neskôr svoj pád mierne skorigovala, ale aj tak je kurz hrivny veľmi nízky a pohybuje sa okolo úrovne 23,4 UAH/USD.

Devízové rezervy Ukrajiny sa tiež prudko prepadli, na konci marca 2015 boli na úrovni 5,6 miliardy USD, čo je veľký rozdiel v porovnaní s 36 miliardami USD na konci roka 2011.

Ukrajinská ekonomika sa zmieta v recesii. Vlani sa jej HDP znížil o 6,8 % a MMF očakáva, že tento rok klesne o 5,5 %.

Nedostatok devízových rezerv, strata polostrova Krym a konflikt so separatistami na východe Ukrajiny v priemyselnom regióne, ktorý je kľúčový pre ukrajinskú ekonomiku, sťažujú vláde snahu o zníženie dlhu a ozdravenie hospodárstva.

Aj agentúra Moody’s koncom marca znížila rating Ukrajiny hlbšie do špekulatívneho pásma na Ca z Caa3, čo je tesne nad úroveň bankrotu a jeho výhľad ponechala negatívny. To znamená, že môže Ukrajine ratingovú známku v budúcnosti opäť zhoršiť. Stupeň Ca je v rámci hodnotenia agentúry posledný pred defaultom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.