Analytik: Výhra Jobbiku v doplňujúcich voľbách je zrejme definitívna

Volebný bilbord strany Jobbik 4. apríla 2014. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Budapešť 13. apríla (TASR) - Výhru kandidáta ultrapravicovej strany Jobbik Lajosa Riga v nedeľňajších doplňujúcich voľbách v maďarskej Tapolci možno považovať za definitívnu, vyhlásil dnes vo verejnoprávnej televízii M1 vedúci analytik inštitútu Nádácia Századvég Tamás Lánczi.

Podľa predbežných výsledkov vyhral Rig tesne pred kandidátom vládneho bloku Fidesz-KDNP Zoltánom Fenyvesim, ale definitívne výsledky budú známe až vo štvrtok. Voličské hlasy v jednom z volebných okrskov budú totiž zrátané až po tom, čo budú k dispozícii hlasy odovzdané na maďarských veľvyslanectvách v zahraničí. V danom okrsku hlasovalo okolo 500 oprávnených voličov a rozdiel medzi Rigom a Fenyvesim je 261 hlasov.

Analytik podotkol, že ide iba o matematickú šancu, že na čele dôjde k zmene, a zdôraznil, že by to bolo prekvapujúce. "Jobbik získal symbolické víťazstvo, z ktorého však nemožno vyvodzovať celoštátne závery," zhodnotil výsledky volieb Lánczi.

"Občas sa stáva, že lopta sa od tyčky odrazí von z bránky," reagoval na výsledky volieb predseda vlády a Fideszu Viktor Orbán, ktorý minulý týždeň osobne podporil v Tapolce predvolebnú kampaň.

Predseda Jobbiku Gábor Vona označil v nedeľu večer výsledok za historický, pretože Jobbik získal svoj prvý individuálny parlamentný mandát. Dokonca sa tak podľa neho stalo na západe krajiny, pričom najviac priaznivcov má Jobbik na východe Maďarska.

Po spracovaní 99,13 percenta hlasov dosiahol Rig 35,27 percenta a Fenyvesi 34,38 percenta. Spoločného kandidáta Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Demokratickej koalície (DK) a Hnutia maďarskej solidarity Ferenc Pad volilo 26,27 percenta voličov. Fenyvesi i Pad už zablahoželali Rigovi k víťazstvu.

Voliči z Tapolce a jeho okolia volili náhradu za vlani zosnulého maďarského parlamentného poslanca bloku Fidesz-KDNP Jenöa Lasztoviczu. Vo februárových doplňujúcich voľbách vo volebnom obvode mesta Veszprém prehrou kandidáta Fidesz-KDNP prišiel vládny blok o dvojtretinovú väčšinu v parlamente.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.