V. NOVOTNÝ: Prieskum v nemocniciach ukázal na organizované tunelovanie

Viliam Novotný Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 15. apríla (TASR) – Vo verejných zdrojoch v zdravotníctve dochádza k organizovanému tunelovaniu, pretože sa tu nakupujú CT prístroje drahšie o sto percent a viac v porovnaní s Českou republikou. Povedal to dnes po rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru jeho člen Viliam Novotný. K dispozícii má výsledky poslaneckého prieskumu v piešťanskej, trenčianskej a martinskej nemocnici.

"V nemocniciach sme prešetrili päť verejných obstarávaní, na zaujímavé výsledky sme prišli v štyroch prípadoch," informoval Novotný. Výbor sa bližšie pozrel na verejné obstarávanie v Piešťanoch z rokov 2012 a 2014, v Trenčíne z rokov 2010 a 2014 a v Martine z roku 2014. Člen výboru Novotný podotkol, že prieskumy, ktoré v nemocniciach prebehli, neboli do dnešného dňa zdravotníckym výborom ukončené.

Vymenované prípady sú podľa neho zaujímavé výhercami, privysokou cenou či firmami, ktoré robili nemocniciam verejné obstarávanie. "V troch prípadoch vyhrala firma Medical Group SK, v jednom prípade firma Med Leader Juraja Frajta, ktorý je riaditeľom Stredoslovenského ústavu srdcových chorôb," uviedol. Firmu Medical Group SK opozícia spája s bývalým predsedom parlamentu Pavlom Paškom.

Verejné obstarávanie podľa Novotného zase v troch zo štyroch prípadov robili firmy PRO-Tender Košice a Eurodotácie Žilina. Firma Eurodotácie je známa z kauzy stravovacieho tendra a PRO-Tender Košice kauzou košického centrálneho príjmu, upozornil.

Výsledky prieskumu podľa neho ukázali aj na príliš vysoké ceny zákaziek. "Ceny sú stanovené o sto percent a viac, ako sú ceny úplne rovnakých prístrojov kúpených v Českej republike, ktoré sú totožné v tých najdôležitejších základných technických parametroch," dodal. Do protikladu dal napríklad plánovaný nákup CT prístroja v Piešťanoch v roku 2014 za 1,6 milióna eur a nákup CT prístroja Nemocnicou Znojmo v roku 2013 za takmer 673.000 eur.

"Predraženým nákupom sa dá predísť, treba však zvýšiť verejnú kontrolu," myslí si Novotný. Urobiť by sa to podľa neho dalo tak, že súťaž musí zverejniť nemocnica aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na svojej stránke, nielen vo vestníku verejného obstarávania. MZ SR by podľa neho malo pri určovaní ceny zákazky žiadať porovnanie s cenami v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.