Lavínové zosuvy hrozia najmä na slnkom osvietených svahoch

Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 15. apríla (TASR) – Najmä na slnkom osvietených vysokohorských svahoch Tatier i Fatier bude dnes najmä popoludní trvať mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS).

„Vo vysokohorskom teréne trvá typická jarná situácia. Snehová pokrývka je zrána zmrznutá, dobre spevnená a nosná. Na slnkom osvietených svahoch sa táto situácia postupne zhoršuje a popoludní sa lavínové nebezpečenstvo, ktoré má naďalej výrazne lokálny charakter, mierne vystupňuje,“ vysvetlil Kyzek.

Dnes ráno bolo na horách zamračené. V najvyšších polohách Tatier bolo hmlisto so slabým snežením a fúkal silný nárazový severozápadný vietor. Teplota vzduchu sa po opätovnom oteplení pohybovala od -5 do +6 stupňov Celzia. V uplynulých hodinách pripadlo na vrcholoch Vysokých Tatier do 2 cm nového snehu.

Striedanie záporných nočných a kladných denných teplôt vo všeobecnosti usádza a stabilizuje snehovú pokrývku, ktorá sa v súvislej vrstve nachádza na severnej strane pohorí približne od 1000 m n. m. a na južnej strane od 1200 m n. m. Na záveterných svahoch je stále viac ako metrová vrstva novšieho snehu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.