SKORO HO ZASTRELILI: Poštár pristál s vírnikom pred budovou Kongresu

Na snímke vojenský pyrotechnik skúma vírnik (malú helikoptéra), s ktorou pristál muž na trávniku západnej strany Capitolu v americkom Washingtone 15. apríla 2015. Polícia muža, ktorý pristál pred zrakmi užasnutých nábvštevníkov Capitolu zatkla. Foto: TASR/AP

Washington 16. apríla (TASR) - Americká polícia zatkla muža, ktorý pristál v stredu bez povolenia s malým jednomiestnym vírnikom (gyroplánom) na trávniku pred budovou Kongresu na washingtonskom Kapitole, prekvapil turistov a vyvolal dočasný poplach.

Polícia Kapitolu jeho totožnosť ani motív nezverejnila, zverejnil ho však na webovej stránke - thedemocracyclub.org - on sám. K zodpovednosti za akciu sa prihlásil 61-ročný floridský doručovateľ pošty Dough Hughes, ktorý uviedol, že napísal listy všetkým 535 poslancom Kongresu, aby ich upozornil na korupciu v predvolebnej kampani.

"Ako som informoval úrady, nemám násilné sklony ani úmysel. Ultraľahký letecký stroj nepredstavuje veľkú fyzickú hrozbu - môže však predstavovať politickú hrozbu pre korupciu. Dúfam v to. Nie je treba mať obavy - ja iba roznášam poštu," citovala ho agentúra AP.

Americká polícia zatkla muža, ktorý pristál v stredu 15. apríla 2015 bez povolenia s malým jednomiestnym vírnikom (gyroplánom) na trávniku pred budovou Kongresu na washingtonskom Kapitole, prekvapil turistov a vyvolal dočasný poplach. Na archívnej snímke z marca 2015 floridský doručovateľ pošty Dough Hughes letí na malom jednomiestnom vírniku. Foto: TASR/AP

Kongresman Michael McCaul, ktorý je predsedom výboru Snemovne reprezentantov pre vnútornú bezpečnosť, sa vyjadril, že ak by bol pilot pristál bližšie k budove parlamentu, bezpečnostné zložky boli pripravené ho zostreliť.

Biely dom uviedol, že prezident Barack Obama bol o situácii informovaný.

Podľa svedkov sa vírnik priblížil ku Kapitolu zo západu, preletel nízko nad parkom National Mall a ledva nezachytil o rad stromov a sochu generála Granta. Keď natvrdo a poskočil, ale už tam naňho čakal policajt s pištoľou. Hneď dal ruky hore a vyliezol, až keď bol vyzvaný vyliezť.

Pre centrum Washingtonu platia letecké obmedzenia, ktoré vo všeobecnosti zakazujú prelety nad Bielym domom, kde sídli prezident, Kapitolom s budovou Kongresu, priľahlým parkom National Mall a kľúčovými budovami bez osobitného povolenia.

Pyrotechnici po preskúmaní vírnika oznámili, že sa v ňom nenachádza nič nebezpečného a že ho presunú na bezpečné miesto.

Jeho let zachytila na videozáznam náhodná okoloidúca.

"Zdalo sa to byť úmyselné, jednoducho tam pristál a sedel tam," uviedla 21-ročná Nora Neusová, ktorá prišla do Washingtonu na pracovný pohovor.

Dnešnému poplachu predchádzal v sobotu iný bezpečnostný incident, pri ktorom sa muž zastrelil pred budovou Kongresu. Obe akcie vyústili v dočasné uzavretie oblasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.