Výtvarníčka Dorota Sadovská má časopis a galériu v jednom

Na snímke fotografie Doroty Sadovskej, archívne foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 18. apríla (TASR) - Časopis a galéria v jednom - to je SADO 3, špecifický public art, ktorý vydáva slovenská výtvarníčka Dorota Sadovská ako svoj autorský projekt. Pre svoju originálnu "výstavu" vybrala už po tretí raz formu ženského life-stylového časopisu s podtitulom Už nedepiluj! Kultivuj sa. Sto strán napĺňajú fotografie a texty slovenských aj zahraničných autorov.

Podľa Sadovskej jej projekt vznikol z potreby vytvorenia platformy pre komunikáciu s divákom, ktorý bežne do galérie nepríde a súčasné výtvarné umenie cielene nevyhľadáva. "I z tohto dôvodu vizuálna stránka časopisu odkazuje na life-stylový alebo módny časopis, ktorého vizuál dokáže osloviť veľké množstvo náhodných divákov. Zároveň ide o autorský nekomerčný projekt, ktorý je špecifickou formou public-artu, umenia vo verejnom priestore. Je registrovaný a distribuovaný klasickou formou periodika," dodala k svojmu projektu Dorota Sadovská.

Časopis prezentuje jej tvorbu predovšetkým z obdobia posledných piatich rokov tematicky naviazanú na telesnosť, módny priemysel a presahy fotografie do trojrozmerného priestoru. Toto zameranie odráža aj obálka SADO 3, autorom textu na nej (ako aj základného titulku Už nedepiluj! Kultivuj sa.) je básnik Ivan Štrpka. V časopise sa nachádzajú reflexie na autorkinu tvorbu v podobe textov, rozhovorov popredných domácich a medzinárodných teoretikov umenia, literátov a fotografov. Okrem Ivana Štrpku do časopisu prispeli Mila Haugová, Manfred Chobot, Anne Ring Petersen, Katarína Bajcurová, Lucia Miklošková, Diana Majdáková, Viktor Čech, Šymon Kliman, Tono Stano, Rudo Fila a ďalší.

Od vydania časopisu SADO 1 (plným názvom SADO - VSKA) uplynulo presne desať rokov. Prvé dve zrealizované čísla (2005, 2007) vyvolali množstvo reakcií, o čom svedčia nielen početné ohlasy v médiách, ale aj časté citácie a uvádzané zdroje v odborných knižných publikáciách. Časopis pomenúvajú ako originálnu formu galérie, výstavy na papieri, či ako katalóg alebo antológiu reakcií.

"Uvedenie SADO 3 s osobnou účasťou autorov sa uskutoční v utorok 21. apríla o 18.00 v galérii Nedbalka na Nedbalovej ulici v Bratislave a od nasledujúceho dňa začne vydavateľstvo Slovart s distribúciou jeho slovenskej aj anglickej verzie," TASR informovala Zuzana Golianová, ktorá projekt mediálne podporuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.