Slovenský brankár Jaroslav Halák z New Yorku Islanders chytá puk počas tretieho zápasu 1. kola play off NHL proti Washingtonu Capitals 19. apríla 2015 v Uniondale. Foto: TASR/AP Photo

New York 19. apríla (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák sa 24 úspešnými zákrokmi výrazne podieľal na triumfe New York Islanders v treťom štvrťfinále play off Východnej konferencie zámorskej NHL nad Washingtonom 2:1 po predĺžení. Newyorský klub sa tak ujal vedenia v sérii 2:1. Pri prvom góle "ostrovanov" asistoval jeho krajan Ľubomír Višňovský, o triumfe domácich rozhodol už v 15. sekunde predĺženia John Tavares.

Pre "ostrovanov" to bolo vôbec prvé víťazstvo v predĺžení v play off od roku 1993. Veľkou oporou bol brankár Halák, ktorý kryl 24 striel, z toho 11 v záverečnom dejstve a medzi nimi i tri z hokejky kapitána Capitals Alexandra Ovečkina. "Dnes predviedli naši hráči obrovskú snahu, blokovali strely a nedávali Alexovi veľa priestoru. Vieme, že v ďalšom zápase bude opäť hrať tvrdo a pokúsi sa o nejaké góly. My sa len budeme musieť držať štýlu, aký sme hrali teraz," uviedol Halák.

V zápase Chicaga s Nashvillom otvoril domácim cestu k víťazstvu útočník Andrew Desjardins, ten spoločne s centrom Antoinem Vermetteom dostal premiérovo šancu v play off. "Veľmi dôležitý bol prvý gól. Desjardins jednoducho naskočil do hry a predviedol skvelý výkon. Chlapci ako on nám dodávajú množstvo energie," konštatoval Hossa, ktorý sa asistenciou podieľal na Desjardinsovom góle. Okrem dvoch prihrávok zaznamenal počas 15:37-minútového pobytu na ľade šesť streleckých pokusov, dve plusky a dve trestné minúty. Pamätný zápas zažil brankár "jastrabov" Scott Darling. Svoj prvý štart v play off premenil vo víťazstvo, keď predviedol 35 úspešných zákrokov. "Bol to nervydrásajúci zápas, no zároveň veľmi vzrušujúci. Máme za sebou super duel a tím mi veľmi pomohol. Vždy, keď vykročím na ľad v United Center, cítim sa nesmierne šťastný," priznal 26-ročný Darling. V drese hostí chýbali zranení kapitán Shea Weber a center Mike Fisher.

Postup má na dosah Montreal, ktorý v noci na pondelok triumfoval na ľade kanadského rivala Ottawy 2:1 po predĺžení a v sérii 1. kola vedie už 3:0 na zápasy. "Senátori" pritom od 12. minúte viedli zásluhou Clarka MacArthura. Hrdinom stretnutia sa ale stal Dale Weise z tímu hostí, ktorý nielenže päť minút pred koncom vyrovnal na 1:1, ale aj rozhodol v predĺžení. "V tejto sérii som mal už niekoľko skvelých šancí, ale proste sa mi nedarilo. Každý jeden zápas je momentálne veľmi intenzívny a musíte nastupovať sústredený. Myslím si, že Ottawa odohrala neuveriteľný zápas, my sa však musíme držať svojej hry a nájsť spôsob, ako vyhrať aj v štvrtom zápase," uviedol Weise. Štvrtý duel je na programe v Canadian Tire Centre v noci na štvrtok.

Vo štvrtom nočnom zápase si Calgary poradilo s Vancouverom 4:2 a v sérii vedie 2:1. Víťazný zásah zaznamenal Sam Bennett, pre ktorého to bol zároveň prvý gól v zámorskej profilige. "Toto je moment, o ktorom som sníval veľmi dlhú dobu. Je to skvelý pocit a som nesmierne vďačný," uviedol pre nhl.com mladík. Vo veku 18 rokov a 303 dní je druhým najmladším hráčom v histórii Flames, ktorý strelil gól v play off. V historických tabuľkách ho predbehol len Jarome Iginla, tomu sa to podarilo, keď mal 18 rokov a 297 dní. Bennett sa zároveň stal najmladším hráčom v NHL, ktorý strelil víťazný gól v stretnutí play off v riadnom hracom čase. Trojica hokejistov Don Gallinger, Nathan MacKinnon a Patrice Bergeron ešte v mladšom veku rozhodla duel v predĺžení. "Mali ste vidieť úsmev na tej detskej tváričke po jeho prvom góle," povedal tréner Calgary Bob Hartley a vzápätí dodal: "Tímu nesmierne pomáha. Jeho rýchlosť, jeho odhodlanie... je to výnimočný chlapec. Zatiaľ sa len všetko učí, no som z neho veľmi nadšený."

Tretie zápasy štvrťfinále Východnej konferencie:

New York Islanders - Washington 2:1 pp (VIŠŇOVSKÝ za domácich 0+1, Halák kryl 24 z 25 striel hostí)

Zdroj: nhl.com

Góly: 33. Okposo (VIŠNOVSKÝ, Bailey), 61. Tavares (Kuľomin, Leddy) - 54. Bäckström (Green, Ward). Brankári: HALÁK - Holtby, strely na bránku: 42:25, 16.170 divákov.

/stav série: 2:1/

Ottawa Senators - Montreal Canadiens 1:2 pp

Góly: 12. MacArthur (Stone, Karlsson) - 55. Weise (Prust, Mitchell), 69. Weise (Mitchell, Jemelin). Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 34:49, 20.500 divákov.

/stav série: 0:3/

Tretie zápasy štvrťfinále Západnej konferencie:

Chicago Blackhawks - Nashville Predators 4:2 (HOSSA za domácich 0+2)

Góly: 15. Desjardins (HOSSA, Oduya), 21. Toews (HOSSA, Keith), 24. Saad, 33. Seabrook (Toews, Shaw) - 16. Ribeiro (Smith), 21. Ekholm (Ellis, Smith). Brankári: Darling - Rinne, strely na bránku: 30:37, 22.020 divákov.

Calgary Flames - Vancouver Canucks 4:2

Góly: 7. Bollig (Raymond, Brodie), 16. Brodie (Schlemko, Backlund), 43. Bennett (Colborne), 55. Monahan (Gaudreau, Russell) - 10. Matthias (Vrbata, Bonino), 58. Hansen (Horvat, Keninš). Brankári: Hiller - Läck, strely na bránku: 28:25, 19.289 divákov.

/na zápasy 2:1/

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 15:37 0 2 2 +2 6 2

Ľubomír Višňovský (NY Islanders) 17:08 0 1 1 +1 3 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:15 1/25 96,0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR